Strona 1 z 1

Wzmacniacz PP na EL84

: pn, 13 lipca 2015, 16:34
autor: viperus
Witam.
Jako nowy użytkownik forum, chciałbym serdecznie przywitać wszystkich bywalców. Od pewnego czasu przeglądam wątki i staram się poszerzać swoją wiedzę odnośnie układów lampowych. Im więcej czytam tym bardziej korci mnie by coś zbudować. Wiadomo, teoria potwierdzona w praktyce bardziej wchodzi w głowę, :wink: nie wspominając o frajdzie z własnoręcznie zbudowanego urządzenia (nie mylić z zaprojektowanego, przynajmniej na tym etapie). Dlatego postanowiłem zbudować układ w miarę prosty i sprawdzony w praktyce w/g schematu p. Piotra download/file.php?id=33093 tj. wzmacniacz pp na pentodzie el84 (tak wiem, mało oryginalnie).
Jak postanowiłem, tak zrobiłem. Przygotowałem obudowę, zakupiłem potrzebne elementy i polutowałem wstępnie elementy na płytkach lutowniczych. I tu zaczynają się górki, i pytania. Proszę bardziej doświadczonych o pomoc w następujących kwestiach:
1. Zakupione trafo TSTA120/002 przy zasilaniu z mojej sieci daje na uzwojeniu wtórnym ok. 270Vac. Po wyprostowaniu, w zasilaczu na biegu jałowym mam 363Vdc na pierwszym kondensatorze filtra i 357Vdc na kondensatorze stopnia pierwszego czyli o dużo za dużo. Wiem, że napięcie pod obciążeniem "siądzie", ale czy bezpiecznie jest wkładać lampy do takiego układu? Napięcie Uamax dla EL84 to 300V.
2. Zamiast proponowanych lamp 6N9S posiadam 6N2P-W lub ECC83 JJ. Czy mimo większego wzmocnienia, można je zastosować w układzie bez większych zmian (prócz innego rodzaju wyprowadzeń)?
3. Działając w pośpiechu, kupiłem dość marne TG firmy Indel TGL 20/002. Czy dobrze rozumiem, że gdy podłączę zamiast proponowanych 8ohm obciążenia 6ohm'owe głośniki, przetransformowana impedancja widziana przez lampę wyniesie 7,5kohm i proponowany przez p. Piotra układ będzie poprawny?
4. Kondensator sprzężenia zwrotnego C7 należy dobierać przy obciążeniu rzeczywistym, czy sztucznym-znamionowym?
5. Jako, że to mój pierwszy układ chciałbym poeksperymentować z różnymi połączeniami TG i lampy mocy. Czy przy przełączeniu do pracy w układzie triody lub ultralinear należy zmienić rezystory w s2?

Mam nadzieję, że ktoś dotrwał do końca i choć odrobinę rozwieje moje wątpliwosci.

Pozdrawiam,
Grzegorz

Re: Wzmacniacz PP na EL84

: pn, 13 lipca 2015, 17:55
autor: Piotr
viperus pisze:2. Zamiast proponowanych lamp 6N9S posiadam 6N2P-W lub ECC83 JJ. Czy mimo większego wzmocnienia, można je zastosować w układzie bez większych zmian (prócz innego rodzaju wyprowadzeń)?
W tym układzie nie będzie to stanowiło istotnej różnicy. Można każdej duotriody, która ma w miarę duże wzmocnienie.
viperus pisze:4. Kondensator sprzężenia zwrotnego C7 należy dobierać przy obciążeniu rzeczywistym, czy sztucznym-znamionowym?
Kondensator należy dobrać oglądając przebieg prostokątny przy obciążeniu rezystorem.
viperus pisze:5. Jako, że to mój pierwszy układ chciałbym poeksperymentować z różnymi połączeniami TG i lampy mocy. Czy przy przełączeniu do pracy w układzie triody lub ultralinear należy zmienić rezystory w s2?
W innych połączeniach ten rezystor może być mniejszy, w triodzie spokojnie wystarczy 100R, ale można też zostawić tak jak jest.

Polecam też zerknąć na ten schemat: download/file.php?id=46506

A co do transformatorów, to trzeba było zapytać, bo mam :roll: