Pasma AM dla energetyki.....

Jeśli informacja nie pasuje do żadnego działu, a musisz się nią podzielić - zrób to tutaj.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd

stdi
250...374 postów
250...374 postów
Posty: 305
Rejestracja: ndz, 12 lipca 2015, 17:05

Pasma AM dla energetyki.....

Post autor: stdi »

Ciekawostka. Cytat:

Kod: Zaznacz cały

Attractis i SRS - nowe rozwiązania tramwajowe Alstomu
Alstom wprowadza na rynek dwa znaczące, innowacyjne rozwiązania dla rozwijających się miast: Attractis – zintegrowany system tramwajowy i SRS (Stationary Recharge Solution) - naziemne zasilanie dedykowane zarówno tramwajom, jak i autobusom elektrycznym.


– Nasza strategia opiera się na nieustannych innowacjach, tworzeniu i zapewnianiu zrównoważonych rozwiązań w przystępnych cenach, będących odpowiedzią na potrzeby transportu miejskiego. Odzwierciadlają to innowacje zainaugurowane podczas Światowego Kongresu UITP 2015 w Mediolanie. Poprzez nowe rozwiązania, Alstom wzmacnia współpracę z miastami, rozwiązując ekonomiczne i ekologiczne wyzwania, jakie przed nimi stoją – powiedział Henri Poupart-Lafarge, prezes Alstom Transport.

Urbanizacja staje się dominującym trendem. Według raportu UNIFE , miejski rynek kolejowy jest w rozkwicie (+4,1 proc. na rok) i oczekuje się, że 35 proc. projektów urbanistycznych w latach 2015 – 2017, będzie dotyczyło rozwiązań zintegrowanych. Dlatego Attractis jest przeznaczony dla rozwijających się miast o wysokiej gęstości zaludnienia, nie posiadających jeszcze systemu tramwajowego. Oferuje do 20 proc. oszczędności w ramach inwestycji w porównaniu z tradycyjnym systemem tramwajowym.

Obejmuje tramwaj Citadis i wszystkie elementy związane z infrastrukturą: tory, zasilanie, stacje pasażerskie, systemy komunikacji i informacji, systemy nadzoru i kontroli działania linii, sprzedaży biletów i obsługi. We współpracy z przedsiębiorstwem robót drogowych, Alstom dostarcza niezbędnej infrastruktury, zapewnia testy i odbiory całej linii we współpracy z operatorem.

Mogący przetransportować od 4000 do maksymalnie 14000 pasażerów na godzinę Attractis dostosowuje się do zmieniającego obłożenia trasy.

Pakiet Attractis 3D zawiera symulator jazdy, umożliwiając kierowcom doskonalenie jazdy już w czasie budowy, dodatkowo optymalizując czas realizacji. To również pierwszy system kolejowy wykorzystujący ITxPT (Technologie informatyczne dla transportu publicznego), otwartą architekturę IT dzięki której integracja multimodalnych miejskich systemów transportowych (tramwaj, autobus, usługi wspólne dla samochodów elektrycznych itp.) jest zsynchronizowana. Pozwala to przedsiębiorstwom transportowym oferować pasażerom organizery podróży i systemy e-biletów.

Natomiast SRS stanowi rozszerzenie gamy rozwiązań zasilania bez sieci trakcyjnej o rozwiązanie naziemnego zasilania, dostępne dla wszystkich typów tramwajów, również niewyprodukowanych przez Alstom. SRS nie ingeruje w przestrzeń miasta. Jest oparty na technologii i zasadach bezpieczeństwa sprawdzonych w APS - rozwiązaniu wykorzystywanym w tramwajach Citadis. Podczas gdy APS zasila tramwaj w trakcie jazdy, tak SRS zasila pojazd podczas postoju na przystanku, w mniej niż 20 sekund. Energia elektryczna pochodzi ze skrzynki zasilającej, która płynnie i łatwo wpasowuje się w przystanek. Klocki ślizgowe umieszczone pod tramwajem, łącząc się z szyną prądową, dostarczają energii elektrycznej do pojazdu. Superkondensatory, zainstalowane na dachu magazynują energię z szyny prądowej dostarczającej napięcie poprzez klocki ślizgowe.

Alstom rozszerza również wykorzystanie APS o ciężarówki hybrydowe.

Zobacz działanie SRS na poniższym filmie:

https://www.youtube.com/watch?v=WRFRpBo-aiE 
Nie tylko Alstom, ale standardem stanie się dosył bezprzewodowy energii elektrycznej. Żaden z producentów nie zdradza częstotliwości ale norma przewiduje wykorzystanie do tego celu dowolnej cześtotliwości od kilku kHz do nawet kilku - kulkunastu MHz.
Super kondesatory to już od pewnego czasu standard który odesłał w niebyt akumulatory. Bezprzewodowy dosył energii puka nie tylko do naszych mieszkań (rzędu nawet pojedynczych kW!). Spełniają się marzenia Nicoli Tesli. Szkoda jedynie że to oznacza raczej śmieć wykorzytywaniu d. pasm radiowych dla łączności a nie transmisji energii.

Na marginesie jedna ciekawostka - ślepą uliczką okazał się MAGLEV. Największy pojencjalny rynek Chiny odwrócił się - MAGLEV nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Za małe korzyści względem kosztów.
Awatar użytkownika
Jado
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Posty: 1867
Rejestracja: pn, 15 maja 2006, 11:06
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pasma AM dla energetyki.....

Post autor: Jado »

A jaki to może mieć wpływ na zdrowie ludzi? Wszak to spore energie będą...
Pozdrawiam

Jado.

"Kto chce szuka sposobu, kto nie chce - szuka powodu"
stdi
250...374 postów
250...374 postów
Posty: 305
Rejestracja: ndz, 12 lipca 2015, 17:05

Re: Pasma AM dla energetyki.....

Post autor: stdi »

Jakoś przez wiele lat były nadajniki AM i nie było aj-waj.
Z GSM też były wątpliwości że raka wywołuje itd...
Oczywiście przy dużych mocach będzie zależeć na silnym ukierunkowaniu fali i małym rozproszeniu. Zaś przy mniejszych mocach będzie przeważać wygoda kosztem strat energii.
Jest wysokie parcie rynku by wyeliminować kabel zasilający. Za wszelką cenę.
Awatar użytkownika
matmax426
375...499 postów
375...499 postów
Posty: 490
Rejestracja: ndz, 14 lutego 2010, 20:20
Lokalizacja: Trostberg

Re: Pasma AM dla energetyki.....

Post autor: matmax426 »

Jado pisze:A jaki to może mieć wpływ na zdrowie ludzi? Wszak to spore energie będą...
Uważam że jeśli korzystali z wynalazków Pana Tesli nie ma się co martwić o zdrowie, z tego co o nim wiem to miał bzika na punkcie fal i ich działania na zdrowie, więc na pewno nie stworzył czegoś co by mogło być w jakimkolwiek stopniu szkodliwe.
Ω µ Π φ α β ε ω
Awatar użytkownika
Maciek1
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 917
Rejestracja: wt, 22 lutego 2005, 21:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pasma AM dla energetyki.....

Post autor: Maciek1 »

Ciekawe jak taki rodzaj przesyłu energii wpłynie na pasma amatorskie i komercyjne radiowe? Obawiam się, że może to znacznie utrudnić hobbystom zabawę w "radio-retro" podobnie jak utrudniają ją wszechobecne zasilacze impulsowe.
stdi
250...374 postów
250...374 postów
Posty: 305
Rejestracja: ndz, 12 lipca 2015, 17:05

Re: Pasma AM dla energetyki.....

Post autor: stdi »

Pasma AM i tak umierają. W zasadzie z dnia na dzień ubywa stacji. Nie co się dziwić - koszty emisji. Moż ejezcze krókie fale bea się opierać bowiem tam można mieć daleki zasięg przy niewielkich mocach i stosunkowo niewielkich antenach.
Żeby było jeszcze ciekawiej to DAB w Polsce może niemieć lekko bowiem na III zakresie VHF przewidzianym dla DAB wyląduje z powrotem telewizja.
Powód - otóż w UE jest presja aby jak najwięcej pasm radiodyfuzyjnych przeznaczyć na LTE. A LTE nadaje emisją podobną do standardów DVB-T.

W sumie to znak czasu klasyczna emisja TV i radia w zasadzie umiera (nawet cyfrowa) - konkurent jest silny - to szerokopasmowy internet.
Firmy telekomunikacyjną nastawią BTS'ów a chcąc nadawania radia czy TV w zasadzie nie potrzeba inwestować w kosztowny nadajnik.
Telewizja satelitarna - w zasadzie już jest w odwrocie. Dosyły via satelita znikają - taniej i lepiej jest via IP i światłowód. A satelity używa się już coraz częściej tyko jako awaryjnego łączą - krótko - bo za wysoki koszt.
Obawiam się że AM na krótkich przeżyje radiodyfuzję satelitarną! Nawet dosyły przez satelitę np. radia - to zamiast DVB używa się strumieni IP - point to point.
Próby wypromowania nowych pozycji multisatelitarnych - np. 9'E poniosły porażkę. W zasadzie z kilku takich pozycji europejski ostaną się tylko dwie.
Zaleta sat czyli duży zasięg stacji znika - dąży się do wąskich bardzo ograniczonych wiązek emisji.
Pakiety telewizyjne nadawane drogą satelitarną przegrywają z usługami IPT jak Netflix.
Ogromną zaleta internetowego broadcastingu jest to że stacja emisyjna staje się niezależna od fizycznego nośnika. DVB, DAB stały się już przeżytkami.
Co ważniejsze IPTV - niezależność formatu nadawania a nośnika. Wysoka elastyczność standardy radiofonii dotychczasowe łącznie z DVB nie był nie są tak elastyczne.

Wracając do AM. Nie pomogło DRM. Radiofonie AM na wymarcie skazują wysokie koszty emisji. A pasmo szybko zostanie rozdysponowane do innych celów.
Krótkie fale mogą dać szansę na przetrwanie. Alei krótkofalarstwo coraz miej modne. No bo co tu się odkrywać nowego na krótkich. No pasma tak 60GHz, 130 GHz i więcej - oooo to dopiero kręci...

A bezprzewodowo zasilanie? Niestety ale to będzie hit. Zero kabli, gniazdek itd. Nieważne straty energii - przecież nasze gospodarstwa domowe konsumują coraz więcej energii.

Trzeba się pogodzić. Było - mija - ale przecież za to otwierają inne horyzonty na coś nowego. Może zamiast triod to powinniśmy się bawić np. karcinotronami?
ODPOWIEDZ