Strona 1 z 1

Wzmacniacz-ogranicznik w TBA120

: ndz, 7 czerwca 2015, 18:16
autor: zjawisko
Od wielu lat przymierzam się do wykorzystania nadajnika długofalowego PR1 jako wzorca częstotliwości. Czy nadal jest to krajowa częstotliwość wzorcowa - nie wiem i nie udało mi się znaleźć aktualnych dowodów w piśmie. Dziennej odchyłki po hejnale już od dawna się nie podaje. Wierzę natomiast, iż częstotliwość ta jest dokładniejsza i stabilniejsza niż jakiekolwiek tanie, domowe kombinacje. Głowicę odbiorczą z Re 8/82 już wypróbowałem, działa wyśmienicie i czeka na budowę "na czysto". Pozostaje problem pozbycia się modulacji w celu uzyskania czystej nośnej - sygnału sinusoidalnego o częstotliwości równej 225kHz. Można zastosować wzmacniacz-ogranicznik (pierwszy artykuł - wykaz na dole), bardzo wąski filtr kwarcowy (drugi artykuł), lub fikuśny układ wykorzystujący zdudnianie harmoniczną (trzeci artykuł). A i pewnie jest jeszcze kilka innych mniej lub bardziej wymyślnych sposobów. Ten trzeci sposób jakoś szczególnie mnie nie zachęca, drugi wdaje się być kosztowny (rezonator kwarcowy na zamówienie), natomiast ten pierwszy brzmi zachęcająco. Jest łatwy w realizacji i powinien zapewnić przyzwoity efekt, rzecz jasna pod warunkiem braku zakłóceń. Jako że nie mam pod ręką UL1201, który użyty został w projekcie autora myślę, że można by zastosować wzmacniacz układu UL1241 lub... popularnego TBA120/UL1242.

Ale do rzeczy, do rzeczy! Wyjście różnicowego wzmacniacza-ogranicznika w postaci wtórników emiterowych jest wyprowadzone na nóżkach 6 i 10. Tylko nie bardzo potrafię wykombinować jak najkorzystniej podpiąć się tam obwodem rezonansowym. Symetrycznie? Niesymetrycznie? Poprzez kondensator, jakiś dzielnik pojemnościowy? Ordynarnie - pomiędzy emitery?
TBA120S.png
Później, po uzyskaniu stabilnego sinusa 225kHz można pokusić się o wykorzystanie go w prostym układzie PLL do podstrajania generatora kwarcowego z prawdziwego zdarzenia typu Hiacynt, OCXO-5 lub podobnych - zależnie co się trafi. :)

Dlaczego nie nowocześnie? Jak we współczesnych periodykach z reklamami? Złomowany rubid, GPS? Uprzedzam pytania. Ma być tanio i z szuflady. Układ ma być używany dorywczo, powiedzmy raz na miesiąc. Nie ma więc jakiejkolwiek potrzeby pieniężnych szaleństw ani ciągłego trzymania termostatów pod prądem.

Znalezione publikacje:
1. Radioelektronik 8/82 str. 12-14 A. Biliński "Odbiornik częstotliwości wzorcowej 227kHz"
2. Elektronika Praktyczna 7/96 str. 30-35 i 8/96 str. 59-62 R. Nowak "Wysokostabilny wzorzec czasu i częstotliwości" http://ep.com.pl/files/6757.pdf i http://ep.com.pl/files/6784.pdf
3. Elektronika Praktyczna 7/00 str. 89-93 A. Jankowski "Radiowy wzorzec częstotliwości" http://ep.com.pl/files/5484.pdf