Strona 1 z 1
Diora Ramona, współpraca z nowoczesną głowicą UKF.
: pt, 4 lipca 2014, 20:28
autor: baq
Witam!
Trafiło do mnie radio Diora Ramona, produkcja '62 w opłakanym stanie, wersja w montażu przestrzennym, EF89 i DOG55 zamiast EBF. Zdołałem je odczyścić i praktycznie na nowo odbudować wzmacniacz m.cz. Wszystkie kondensatory wymieniłem na nowe ( 50uF w zasilaczu usadowiłem wewnątrz puszek po starych ).
Po podłączeniu źródła gra czysto i ładnie.
Jednak docelowo radio ma odbierać kanały z pasma UKF więc zabrałem się za przywrócenie reszty do życia.
Wymontowałem głowicę Elwro. Z tego co wiem przestrojenie tego na CCIR jest problematyczne, zwłaszcza biorąc pod uwagę stan mojego egzemplarza. W sprzedaży jednak są gotowe głowice, zakupiłem taką jak na stronie na samym dole ->
http://www.cyfronika.com.pl/konwerteryUKF.htm.
Zasilanie tego z wyprostowanego napięcia żarzenia, warikapy przestrajane napięciem z potencjometru, a ten z kolei zasilany z powielacza ( 4x 470uF ) i stabilizatora ( na wyjściu 25V i filtr 10uF ) - nie wiem czy to jest najlepszy pomysł.
Wyjście p.cz. z głowicy podałem od razu na siatkę EF89 - efekt: na maksymalnym położeniu pot. głośności można odebrać stacje, ale cicho i dźwięk jest przerywany w takt przydźwięku. Nie wiem jaka jest amplituda sygnału na wyjściu tej głowicy, możliwe że za mało. Napięcia: ok. 200V na anodzie EF89 ( za dużo ), -100mV ARW ( na siatkę 3 EF89, za mało ). Diody w puszce dem. stosunkowym raczej sprawne ( sprawdzane miernikowo ). Nie wiem jak dobrać punkt pracy przy takim sterowaniu - narazie zostawiłem jak na schemacie. Dysponuje jeszcze sprawną ECC85, ktoś doradzi co zmienić, czy może dodać jeszcze jeden stopień p.cz. żeby to działało ?
Pozdrawiam.
Re: Diora Ramona, współpraca z nowoczesną głowicą UKF.
: pt, 4 lipca 2014, 23:41
autor: frycz
Ja właśnie do Rmony podłączyłem głowicę przestrajaną warikapem. Działa znakomicie. Odbiór jest piękny, czysty ok.
Zamiast głowicy założę wspornik pod potencjometr i dorobię kółko o odpowiedniej średnicy (ze sklejki) tak żeby mieć pełen zakres przestrajania. To trochę dłubaniny, ale zbliża się tydzień wolnego więc projekt dokończę. Zresztą ta głowica ze zdjęcia wiele tygodni leżała przy radiu zasilana z bateryjki 6F22. Jak w radiomagnetofonie Maja. W związku z tym że słucham tylko Pr2 myślałem nawet żeby ustawić stację trymerem. Ale to takie "kalekie" w działaniu.
Purystów informuję że w każdej chwili będzie możliwość powrotu do ukł. oryginalnego
F.
Re: Diora Ramona, współpraca z nowoczesną głowicą UKF.
: sob, 5 lipca 2014, 09:00
autor: chrzan49
A pośrednia zgadza się ?
Pozdrawiam Tomasz
Re: Diora Ramona, współpraca z nowoczesną głowicą UKF.
: sob, 5 lipca 2014, 10:28
autor: jacekk
Pośrednia do sprawdzenia i napięcie do varikapu również należało by jakoś dobrze ustabilizować, niewielkie tętnienie potrafi skutecznie odstrajać stacje z częstotliwościa 50Hz przy powielaczu, ponadto jeden z końców uzwojenia żarzenia jest umasiony co przy złym połączeniu prostownika może powodować dodatkowy brum bo powstają w ten sposób dwie różne masy. Dobrze by było do prób użyć 3 sztuk baterii 9V, wtedy odpada problem tętnienia.
Re: Diora Ramona, współpraca z nowoczesną głowicą UKF.
: sob, 5 lipca 2014, 11:09
autor: Javoreczek
baq pisze:Wyjście p.cz. z głowicy podałem od razu na siatkę EF89
A czemu na EF89? Pomijasz w ten sposób 1 stopień wzmocnienia na ECH81, więc nie dziwne, że ledwo gra.
Re: Diora Ramona, współpraca z nowoczesną głowicą UKF.
: sob, 5 lipca 2014, 11:49
autor: frycz
jacekk pisze:Pośrednia do sprawdzenia i napięcie do varikapu również należało by jakoś dobrze ustabilizować, niewielkie tętnienie potrafi skutecznie odstrajać stacje z częstotliwościa 50Hz przy powielaczu, ponadto jeden z końców uzwojenia żarzenia jest umasiony co przy złym połączeniu prostownika może powodować dodatkowy brum bo powstają w ten sposób dwie różne masy. Dobrze by było do prób użyć 3 sztuk baterii 9V, wtedy odpada problem tętnienia.
Spoko. Ja tę głowicą kupiłem w pewnej firmie nieopodal Wolumenu której nazwy nie podam żeby nie było reklamy. Głowicę można sobie zobaczyć na ich stronie
http://www.ambm.pl. Byłem tam i tam jest super sympatyczna obsługa i polecili mi tę głowicę jako nowość
bo ona już w sobie ma napięcie +6 V dla warikapu. A całość jest odporna na tętnienia bo zasilałem ją z zasilacza podłej jakości i było OK. Zasilałem ją też z jednej baterii 9V i też było OK. Muszę zmierzyć prąd jaki pobiera.
F.
Re: Diora Ramona, współpraca z nowoczesną głowicą UKF.
: sob, 5 lipca 2014, 12:16
autor: baq
Z obwodów p.cz. w radiu została mi tylko ta EF89 i filtr z demodulatorem FM. Jedyne strojenie to na cewkach tego filtra: ustawiłem tak, żeby uzyskać największą głośność. Spróbuje podać napięcie z baterii do warikapów.
ECH81 pominąłem bo nie mam tego stopnia w radiu: lampa prawdopodobnie niesprawna i uszkodzony filtr 2K7A. Muszę to uruchomić z pominięciem tej lampy i filtrów. W grę wchodzi jedynie dobudowanie jednego stopnia na ECC85 - byłby ktoś w stanie z tym pomóc ?
Re: Diora Ramona, współpraca z nowoczesną głowicą UKF.
: sob, 5 lipca 2014, 14:02
autor: Tomek Janiszewski
baq pisze:ECH81 pominąłem bo nie mam tego stopnia w radiu: lampa prawdopodobnie niesprawna i uszkodzony filtr 2K7A.
ECH81 to
śmieciówka którą można bezproblemowo kupić na Wolumenie choćby u
Sławka za 3zł lub 5zł (zarówno Teslę jak i ruską 6J1P) a filtr 2K7A działa na AM więc można go na czas uruchamiania toru FM po prostu umiejętnie zewrzeć. Zamiast robić jak trzeba, wykorzystując tranzystorową głowicę conawyżej jako źródło sygnału na czas strojenia
kombinujesz jak qń pod górę z jakimś stopniami p.cz. na ECC85 (już nawet na EF80 byłoby łatwiej) i w efekcie uzyskasz coś czego wartość będzie mniej więcej taka jak atrapy zabytkowego radioodbiornika na jednym chińskim scalaku.
Re: Diora Ramona, współpraca z nowoczesną głowicą UKF.
: pn, 7 lipca 2014, 15:05
autor: _idu
baq pisze:
ECH81 pominąłem bo nie mam tego stopnia w radiu: lampa prawdopodobnie niesprawna i uszkodzony filtr 2K7A.
Jak filtr 2K7A ma przerwę to masz przyczynę. Założę się że ta ECH81 jest sprawne.
baq pisze:
W grę wchodzi jedynie dobudowanie jednego stopnia na ECC85 - byłby ktoś w stanie z tym pomóc ?
Hmm p.cz. na triodach? Kaskoda to może i zadziała. A najlepiej dowolna pentoda o przynajmniej średnim nachyleniu. EF89, EF85, EF80, EBF89, EF183, EF184.
Głowica tranzystorowa dla granicy czułości da na swoim wyjściu sygnał rządu 30 - 50 mikrowoltów. Jeden stopień na EF89/EBF89 da wzmocnienie rzędu 50. Czyli zaledwie 2,5mV do detektora stosunku. Dla tych robionych pod lampy to jednak malutko. Dla dobrego odbioru wymagane jest 30 - 50mV na siatce lampy poprzedzającej detektor stosunku.
Jedno co pomoże w podłączeniu głowicy tranzystorowej. Zerżnięto pomysł Philipsa by filtr dwuobwodowy który zwykle był w głowicy podzielić na dwie oddalone od siebie cewki. Pierwsza jest w głowicy, druga jest przy lampie ECH81. Sprzężenie pomiędzy cewkami (obwodami poprawniej) zapewnia niecały zwój na pierwszej cewce w głowicy podłączony jako dolne (od strony masy) przedłużenie drugiej cewki filtru. Takie połączeni ma niska impedancję czyli można użyć nawet nieekranowanego przewodu. Da rade podpiąc głowice tranzystorową - tyle że sprzężenie pomiędzy obwodem wtórnym a tym jeszcze w głowicy będzie dość silne może w niektórych przypadkach i głęboko ponadkrytycze. Efekt wielokrotny odbiór tej samej silnej stacji obok siebie na skali. Starsze głowice miały na wyjściu większe przełożenie zwojów w cewce p.cz. i są szanse uzyskać mimo wszystko dobre rezultaty.
Re: Diora Ramona, współpraca z nowoczesną głowicą UKF.
: pn, 7 lipca 2014, 20:03
autor: frycz
baq pisze:
Wymontowałem głowicę Elwro. Z tego co wiem przestrojenie tego na CCIR jest problematyczne, zwłaszcza biorąc pod uwagę stan mojego egzemplarza. W sprzedaży jednak są gotowe głowice, zakupiłem taką jak na stronie na samym dole ->
http://www.cyfronika.com.pl/konwerteryUKF.htm.
Wszedłem na stronę cyfroniki. Ta głowica to słaby wybór bo to kłopot. Jakieś powielacze, kombinacje. Ja tą swoją głowicę zasilałem z jedno połówkowego prostownika dioda + 500 uF. I gra.
Na górze strony są konwertery. Teraz mam właśnie taki tylko że w sterowniku zamieniłem diody czerwone na diody zielone żeby nie raziło estetycznie. Antenę z taśmy 300 om. wbudowałem do wnętrza radia i sygnał jest czysty i często tak mocny że listki wskaźnika zachodzą na siebie. Zasilane to wszystko jest z bardzo wyrafinowanego prostownika nap. 6,3V składającego się z diody BYP 401 50 i kondensatora 250uF. Zamieniam ten konwerter na głowicę ze względu na "czystość formy" (mniej kręcenia gałką, bez jakichś przełączników itp.) oraz dlatego iż mam wrażenie że na tej głowicy radio lepiej gra.