Strona 1 z 1

Kable głośnikowe i Audio Mity

: wt, 17 grudnia 2013, 19:56
autor: witko
Witam,
zupełnym przypadkiem znalazłem ciekawy filmik dotyczący testowania jakości kabli głośnikowych:Townshend Audio Isolda Speaker Cable "geometry matters"

I jeszcze inny dotyczący min. testów odsłuchowych i psychoakustyki ogólnie: Audio Myths Workshop

Muszę przyznać, że oba mnie mocno zaciekawiły; szkoda, że nie posiadam oscyloskopu dwukanałowego :(

Pozdr, wk.

Re: Kable głośnikowe i Audio Mity

: śr, 18 grudnia 2013, 22:17
autor: Romekd
Witam.
Obejrzałem pierwszy film i jestem zaskoczony, z jaką łatwością, dysponując bardzo prostym sprzętem, można wciskać ludziom pseudonaukowe brednie i jeszcze dla niektórych audiofilów uchodzić za znawcę.. :wink: Myślę, że gość na tym filmie sam nie wie co tak naprawdę bada. Jak można podawać przez przewody, mające przecież jakąś niewielką rezystancję (pojemność i indukcyjność nie mają tu większego znaczenia) na inercyjny odbiornik przebieg prostokątny o częstotliwości 2 kHz, oraz twierdzić, że w przewodach tych powstają jakieś zniekształcenia.. Jak w ogóle w przypadku przebiegu prostokątnego i liniowych elementów można mówić o zniekształceniach? Idealny sygnał prostokątny zawiera nieskończoną ilość nieparzystych harmonicznych (w żadnym razie nie można go traktować jako typowego sygnału audio), rozciągających się do nieskończenie wielkich częstotliwości, z czego człowiek po 50. roku życia może słyszeć jedynie dwie najbliższe (6 kHz, 10 kHz), a jak ma jeszcze wyjątkowo dobry słuch (w tym wieku to rzadkość), to może jeszcze kolejną (14 kHz) Sam wzmacniacz może cechować się pasmem rzędu kilkuset kHz, ale sygnały otrzymywane z dostępnych źródeł audio i tak kończą się na 20 kHz, lub tylko nieco wyżej (dla młodych ludzi o wybitnym słuchu..).. Sygnałem prostokątnym można badać pośrednio pasmo przenoszenia wzmacniacza, szybkość narastania sygnału na wyjściu itp., ale nie zniekształcenia kabli..:lol:
Poza tym w przyjętej metodzie "analizy" sygnałów widać banalne błędy, które "nieco" kompromitują autora filmiku. Prąd płynący ze wzmacniacza do kolumny głośnikowej zamyka się przez masy sond oscyloskopowych i masę samego oscyloskopu (doskonale widać to w 3:34 minucie filmu, gdy po podłączeniu tylko jednego z pary przewodów głośnik zaczyna pracować, a na ekranie pojawiają się oba przebiegi...). Do takich obserwacji należałoby użyć oscyloskopu z wejściami odseparowanymi galwanicznie..

Na ochłodzenie entuzjastów tego filmu proponuję inny, równie "naukowy" i zbliżony poziomem:
http://www.youtube.com/watch?v=ktgq_Fblpyc

Pozdrawiam,
Romek

Re: Kable głośnikowe i Audio Mity

: śr, 1 stycznia 2014, 22:01
autor: chrzan49
Masz racje Romku.Świat pełen matołów niestety usiłujących udowodnić albo niepokalane poczęcie albo produkujących takie filmiki nawet nie na poziom przedprzedszkolny.
Pozdrawiam T

Re: Kable głośnikowe i Audio Mity

: śr, 1 stycznia 2014, 23:07
autor: jacekk
Dzięki takim osobom inni zarabiają całkiem niemałe pieniądze na sprzedaży różnych dziwnych wynalazków. Część sukcesu to mity, trochę "udowodnionej teorii" i sporo autosugestii. No i niewiedza tudzież ignorancja potencjalnych klientów.

Re: Kable głośnikowe i Audio Mity

: czw, 2 stycznia 2014, 04:42
autor: djivo
Ale właśnie od tego są takie Fora jak Trioda.pl aby ten Szum Redukować :)