Strona 1 z 1

6H8C+6P3S-E SE - pomiary oscyloskopem

: sob, 14 grudnia 2013, 23:45
autor: kofan777
witam, jestem w trakcie eksperymentowania z lampami jak w temacie, udało mi się sklecić ładnie grający wzmacniacz; obudowa nieco nietypowa- vide zdjęcia. Ileż radości, lampowe brzmienie :D . W dziedzinie elektroniki i lamp jestem zdecydowanie raczej domorosłym amatorem niż specem, przeto radość ze słuchania opuściła mnie po wykonaniu pomiaru sygnału prostokątnego- wynik na zał. obrazku. Dla porównania ten sam sygnał na wyjściu fabrycznego wzmacniacza przyzwoitej klasy. Sygnał generowany z aplikacji w laptopie, nie mam generatora. Od razu przepraszam za brak schematu wzmacniacza, dołączę kiedy tylko zdołam go sensownie narysować. Oto moje pytania:
- czy zniekształcenie sygnału przy niskich częstotliwościach spowodowane może być:
a) brakiem sprzężenia zwrotnego (ze sprzężeniem wzmacniacz gra "na ucho" gorzej, a jak pisałem wcześniej, nie potrafię sam wyznaczyć optymalnej głębokości sprzężenia- nie dotarłem do materiałów wyjaśniających dogłębnie to zagadnienie. Jedynie lokalne sprzężenie- brak kondensatora w Rk lampy sterującej, do tego odczep UL 22% w lampie wyjściowej.
b) transformatorami wyjściowymi (garaż-made, 2,5kom, ładne, ale niezbyt wielkie. nie mam dokładnych parametrów)
- powyżej 500hz sygnały prostokątne z obu urządzeń są porównywalne, od 5khz nie do oceny (tylko 44khz w laptopie)
- sinus jest ładny, porównywalny dla obu urządzeń w zakresie 20hz-20khz
- na ucho wzmacniacz się nie wzbudza. W oscyloskopie też nie, choć nie wiem jak to zmierzyć przy większych częstotliwościach. min. czas w moim oscyloskopie to 0.2mikrosekundy.

pozdrawiam, mikołaj

Re: 6H8C+6P3S-E SE - pomiary oscyloskopem

: ndz, 15 grudnia 2013, 00:25
autor: Einherjer
Jednym i drugim :P Opadanie prostokąta świadczy o ograniczonym od dołu paśmie. Zmierz dolną częstotliwość graniczną. Jak się nie machnąłeś przy doborze kondensatorów międzystopniowych to pasmo ogranicza transformator. Czy za bardzo, to już od Ciebie zależy.

Re: 6H8C+6P3S-E SE - pomiary oscyloskopem

: ndz, 15 grudnia 2013, 00:40
autor: kofan777
czy dobrze to pojmuję- kondensator międzystopniowy wraz z rezystorem polaryzującym siatkę kolejnej lampy tworza filtr górnoprzepustowy RC z częstotliwością graniczną wg wzoru fo=1/2piRC ? Wszystko co powyżej fo przechodzi dalej, do siatki kolejnej lampy?

Re: 6H8C+6P3S-E SE - pomiary oscyloskopem

: ndz, 15 grudnia 2013, 01:09
autor: Einherjer
Dobrze pojmujesz, ale to nie jest tak, że wszystko poniżej częstotliwości granicznej jest odcinane jak nożem. Częstotliwość, którą wyliczyłeś to częstotliwość, dla której amplituda sygnału spada o 3dB.

Re: 6H8C+6P3S-E SE - pomiary oscyloskopem

: ndz, 15 grudnia 2013, 15:05
autor: kofan777
witam ponownie, zamieszczam schemat. wg obliczeń fo powinno wynosić odpowiednio 3Hz i 0.3Hz. czy to nie za mało? planuję wymienić oba kondensatory na 220nF a rezystory polaryzujące na 470k. Jeszcze jedno pytanie- jak obliczyć sprzężenie zwrotne z uwzględnieniem przesunięcia fazy sygnału? pozdrawiam, mikolaj.

ps. układ "przyjąłby" kolejną połówkę 6H8C, ale dla moich potrzeb głośność jest optymalna, stąd tylko jedna trioda w stopniu sterującym. Jeżeli uda mi się poprawnie doprowadzić USZ to z pewnością dołożę brakującą triodę, PCB już czeka.

Re: 6H8C+6P3S-E SE - pomiary oscyloskopem

: pn, 16 grudnia 2013, 02:36
autor: Piotr
470n przed stopniem mocy to gruba przesada. Zdradzę ci taki sekret, otóż fd powinna być niższa we wcześniejszych stopniach. Można na przykład dla wygody zastosować identyczne kondensatory, ale różne rezystory siatkowe. Swoją drogą 1M dla 6P3S to zdecydowanie za dużo, tak 3-4 razy.

ps. Mierzyłeś moc wyjściową? Możesz się zdziwić ;)

Re: 6H8C+6P3S-E SE - pomiary oscyloskopem

: pt, 20 grudnia 2013, 21:36
autor: kofan777
Dziękuję za sugestie; na razie brnę przez Cykina i Hennela, w najbliższym czasie zmodyfikuję układ wg prawideł sztuki, zamierzam zrezygnować z PCB. Zamieszczę wyniki pomiarów z transformatorami 3,5k od P. Leszka. pozdrawiam!