Strona 1 z 1

Lampowy pre amp do gramofonu

: sob, 26 października 2013, 22:28
autor: jacekh
Temat stary , ale w nowej propozycji.
Oto moja propozycja lampowego przedwzmacniacza do gramofonu.
Wielkość czterech paczek papierosów.
O teorii nie ma co się rozpisywać układy są powszechnie znane , ale wykorzystanie lamp EF95 nie wszystkim przypadnie do gustu. Założenie konstrukcyjne to zmniejszenie do max. wymiarów układu i pozbycie się " elektrowni" czyli trafa , baterii kondensatorów i użycie bezpiecznych napięć. Kwadra lamp zasilana jest z przetwornicy 230/24 VDC 0,6 A. Jeden z mniejszych zasilaczy ogólnie dostępnych w cenie około 40 PLN. Trzeba oczywiście przefiltrować , ale nie stanowi to większego problemy. Wystarczą dwa kondensatory 1000 uF i dławik około 3,3mH. lub wg.własnego uznania. Żarzenie lamp połączone w szereg i tu jest mały kłopot. Przy lampach Haltron lub Zaerix włókna żarzenia są prawie takie same natomiast dla lamp 6Ż1P jest różnie. Powszechnie wiadomo ,że 6Ż1P były produkowane na "wagę" rozrzut parametrów jest dość znaczny dla serii cywilnej i wojskowej. Da się jednak wybrać sztuki o podobnych parametrach tylko trzeba dysponować kilkunastoma egzemplarzami.
Jeszcze jedna rzecz - w tym projekcie dobór lamp na mierniku na nic , trzeba dobierać na pracującym układzie ponieważ lampa pracuje na początku charakterystyki. Efekt można usłyszeć lub lepiej wykorzystać np. V640 i generator sygnałowy.
Czułość wejścia 2 mV , wzmocnienie 100 krotne , wkładki serii MF100 , żółta AT tez ładnie pracuje. Dla innych wkładek konieczna zmiana elementów wejściowych: kondensator . Filtr RIAA pasywny , na schemacie zakreślone wartości elementów do dobrania wg. własnych preferencji.
Konieczne ekranowanie lamp wejściowych , drugi stopień można pozostawić bez , ale nie zaszkodzi ekranować.
Płytka przygotowana pod elementy SMD 1206 mogą być użyte 805. cena elementów bardzo niska można więc dobierać parametry do woli i montaż prosty.

Oj teraz zobaczyłem - jest błąd na schemacie w opisie elementów : kondensatory nie 47n tylko 470n.

Re: Lampowy pre amp do gramofonu

: sob, 26 października 2013, 23:57
autor: Piotr
Dobre, nareszcie coś nowego się dzieje w temacie audio :)
Jaki jest odstęp od przesterowania przy tak skandalicznie niskim napięciu anodowym? Standardowe napięcie wyjściowe wkładki MM to jakieś 3-4mV dla 1kHz, więc przy wzmocnieniu 100 na wyjściu będzie 0,4V wartości skutecznej, czyli jakieś 1,15V międzyszczytowo. Jest z czego wykroić bez dużych zniekształceń?

Re: Lampowy pre amp do gramofonu

: ndz, 27 października 2013, 11:18
autor: jacekh
Zgadza się mniej więcej ma takie osiągi. Dobre parametry zależne od egzemplarzy lamp. Dlatego ze względu na cenę należy kupić większą ilość i dobierać.
Pewnie ,że lepsze by były EF97 , EF98 tylko nie osiągalne. Można dać zasilacz 48 V i zmodyfikować żarzenie daje to większe możliwości w doborze lamp.
Wkładki MM nie są w stanie przesterować wzmacniacza , kłopoty zaczynają się od 7-8 mV i to też zależy od sztuki.

Re: Lampowy pre amp do gramofonu

: ndz, 5 czerwca 2016, 22:33
autor: jacekh
Ostatni model przedwzmacniacza niedawno wyprodukowany.

Re: Lampowy pre amp do gramofonu

: pn, 6 czerwca 2016, 19:28
autor: marma2
Nie zgodzę się, że parametry elementów RC kształtujących charakterystykę RIAA można dowolnie dobierać. Zależą one zarówno od impedancji stopnia wejściowego jak i następnego za filtrem. I szczególnie istotne jest to właśnie w układach lampowych z pasywną korekcją charakterystyki ze względu na dość sporą wewnętrzną oporność lamp.

Re: Lampowy pre amp do gramofonu

: pt, 10 czerwca 2016, 09:45
autor: jacekh
OK można się spierać. Ale działa i to jest najważniejsze. Jakby tak tylko teoretycznie rozważać zagadnienie to wiele rzeczy by nie powstało.