Strona 1 z 2
SLO50
: wt, 18 czerwca 2013, 21:08
autor: Bassjan
Witam! Nie piszę zbyt często jednak myślę, że okazja ku temu właśnie się nadarzyła, za namową kolegów i znajomych jak również za sprawą wątku Kolegi grabel nabrałem odwagi. Pierwsza moja konstrukcja, którą pokazałem szanownym forumowiczom był JCM800 w 2009 roku - zrodzona w bólach, przy wielkim udziale Marvela i painlusta gra pięknie do dziś. Do rzeczy - po obejrzeniu moich wszystkich wzmacniaczy nasz kolega Thereminator zachęcił mnie do wykonania SLO50 - za co teraz mogę mu serdecznie podziękować albowiem warto było

- Dzięki serdeczne!. Na bazie dostępnych na forum i nie tylko danych zgromadziłem niezbędne elementy potrzebne do konstrukcji tego wzmacniacza. Z podstawowych elementów jakie były zamówione to tylko transformatory TS,TG i dławik od Kolegi KAKA, pozostałe wykonałem we własnym zakresie (chassis, obudowa, panele przedni i tylny, PCB),rezystory potencjometry itd. od Amptone. Projekt siatki przedniej wykonał Thereminator - wypalana laserem z blachy stalowej czarnej 2mm. Lampy jakie zastosowałem to PENTA LABORATORIES 12AX7S ECC83 x 5 szt. lampy mocy 6L6GC JJ, dalsze elementy - przełączanie kanałów na Optocoupler VTL5C1, PCB wykonane oczywiście metodą termotransferu i na nieszczęście cynowałem chemicznie - nie zrobię tego więcej ponieważ fatalnie się lutuje. Zastosowałem kilka modów w stosunku do oryginału: a) clean - overdrive rozłączany LDR-em, b)zmniejszenie sygnału na wyjściu send, c) dodany DEPTH. Odpalił bez problemów, drobna konsultacja z PanG była nieoceniona - Dzięki! Zresztą co tu się rozwodzić wyszło jak wyszło... Więcej szczegółów na moim blogu:
http://wzmacniaczejg.blogspot.com/
Pozdrawiam wszystkich - Bassjan
Re: SLO50
: śr, 19 czerwca 2013, 00:39
autor: TooL46_2
Uuu ladna bestia

Gratuluje starannego wykonania!
Re: SLO50
: śr, 19 czerwca 2013, 09:36
autor: grabel
Bardzo fajnie się prezentuje z tego typu gałkami na czarnym chassis.
Jaki wymiar ma kratka frontowa ?
Re: SLO50
: śr, 19 czerwca 2013, 09:55
autor: Bassjan
Panel przedni/kratka ma wymiar 590mm x 143mm i jest zagięta na dole pod kątem prostym około 10mm. Bez zagięcia pomimo 2mm grubości jest wiotka, źle to funkcjonuje więc zagięcie jest konieczne. Malowanie proszkowe - czarny półmat.
Pozdrawiam - Bassjan
Re: SLO50
: śr, 19 czerwca 2013, 22:37
autor: schizwania
Widzę że kolega zastosował LDR5 w swoim układzie. Ostatnio sobie o tym rozmyślałem co tak naprawdę on robi. Czy dobrze myślę że w trybie Overdrive blokuje sygnał z kanału czystego. Czyli bez niego zachodzi sytuacja mieszania sygnałów przesterowanego i czystego ? macie jakieś doświadczenia z jego wpływem na brzmienie głowy? jak to wygląda? może to "ów magiczny przyczynek sound'u który w orginale wycenion" na około 4000$

Re: SLO50
: czw, 20 czerwca 2013, 07:40
autor: kciuq
Z tego co napisano w dokumentacji to ... :
Zainstalowanie LDR5 eliminuje przenikanie dźwięku z kanału Clean/Crunch do kanału Lead.
Re: SLO50
: czw, 20 czerwca 2013, 21:22
autor: bulabla
Witam , bardzo ładna konstrukcja , niezmiernie mi się podoba

- oczywiście można się przyczepić do montażu wewnętrznego , myślę jednak że kolejne konstrukcję będą wcześniej(lepiej) przemyślane

. Ok pytania do autora :
1. ile kosztuje taki pół na pół domowy sitodruk ? (Mam kilka firm i chce porównać ceny )
2. gdzie można nabyć takie oczka miedziane lutownicze ( super wyglądają ), co to w ogóle jest ( ja u siebie stosowałem końcówki zaciskowe stimpax/erko )
3. po co ten laminat pod pcb preampu - czyżby obawa zwarcia z obudową ? - już widzę !! aby preamp przykręcić , myślę że dobre ostre wiertło i pewne ręka , bez problemu można by było wywiercić otworki pi jeszcze nawiercić na śruby wpuszczane
4. jak klejona była obudowa - elementem łączącym są kołki ?
pozdrawiam
Re: SLO50
: pt, 21 czerwca 2013, 00:06
autor: Bassjan
bulabla pisze:1. ile kosztuje taki pół na pół domowy sitodruk ? (Mam kilka firm i chce porównać ceny )
2. gdzie można nabyć takie oczka miedziane lutownicze ( super wyglądają ), co to w ogóle jest ( ja u siebie stosowałem końcówki zaciskowe stimpax/erko )
3. po co ten laminat pod pcb preampu - czyżby obawa zwarcia z obudową ? - już widzę !! aby preamp przykręcić , myślę że dobre ostre wiertło i pewne ręka , bez problemu można by było wywiercić otworki pi jeszcze nawiercić na śruby wpuszczane
4. jak klejona była obudowa - elementem łączącym są kołki ?
Oczywiście zawsze można coś zarzucić, zresztą nie liczyłem na to, że wszystkim się spodoba:-) Postaram się jednak w miarę krótko i wyczerpująco odpowiedzieć na powyższe pytania:
1. By wykonać samemu sitodruk potrzebować będziemy sito (w ramie z aluminium droższe niż z drewna), raklę o odpowiednim stopniu twardości - choć tu mogą być indywidualne preferencje, odpowiednią farbę, przyrząd do montażu chassis i sita względem siebie. Na sicie należy wytrawić pożądany obraz paneli i do dzieła. Koszt to suma wszystkich kosztów poszczególnych elementów, więc u każdego będzie inna.
2. Temat jest powszechnie znany w elektronice, jak widać nie dla wszystkich:
http://allegro.pl/przelotki-nity-pcb-0- ... 82151.html
3. Ten sposób montażu wnętrza to moja zachcianka, nienawidzę widocznych śrub w nadmiarze (po co kaleczyć pięknie pomalowane chassis) na zdjęciu widać tylko zamocowane trafka, zresztą moje kolumny z tyłu też nie mają żadnych widocznych "łbów" wkrętów czy śrub. Estetyka postrzegana jest indywidualnie więc można zrobić po swojemu.
4. Obudowa klejona jest na lamelki 20
http://juan.pl/oferta/akcesoria-meblowe ... 10416.html, klejem do profesjonalnych zastosowań, dodatkową funkcję konstrukcyjną pełni też wstawka do paneli/siatek przedniej i tylnej.
Pozdrawiam - Bassjan
Re: SLO50
: ndz, 8 września 2013, 16:16
autor: Recon
Ostatnio powoli (bardzo powoli) składam Slo50, i mam pytanko jedno, to się podczepię do tematu - Filtry zasilacza i jego konstrukcja jest identyczna jak dla wersji 100W, ten sam layout itp. Czy tym przypadku jako że zasilacz jest projektowany dla wersji 100W nie ma problemów z komfortem gry? Tzn efekt 'drętwych i twardych' strun podczas gry, jak to ma miejsce gdy przesadzimy z pojemnością kondensatorków.
Re: SLO50
: ndz, 8 września 2013, 19:58
autor: Bassjan
Nie jestem gitarzystą więc nie potrafię dokładnie określić jak brzmią struny na tym konkretnym wzmacniaczu i jaki jest komfort gry. Bardzo liczę na opinię PanaG, który sam popełnił kilka takich konstrukcji jak również grał na moim. Myślę, że jego opinia będzie w tym zakresie miarodajna.
Pozdrawiam
Bassjan
Re: SLO50
: pn, 9 września 2013, 20:17
autor: bulabla
Witam , w mojej konstrukcji "slo 50" mam układ zasilania jak w slo 100 czyli 2 pary po 220uF - jak wskazują schematy sl 60 ma tylko jedną parę kondensatorów . Jak to wygląda w praktyce , osobiście nie zauważyłem problemów z grą na gitarze , w ogóle nie czuje by struny były w jakiś sposób sztywne - 2 kolejnych gitarzystów (bardziej zaawansowanych i aktualnie grających w zespołach - bluesmen i sladz metalowiec ) nic takiego nie stwierdzili . Zawsze można 2 kondensatory z pcb wyjąć

pozdrawiam
Re: SLO50
: pn, 9 września 2013, 20:27
autor: Recon
A pewnie, że można. Pytanie głównie w ramach zaspokojenia ciekawości, myślę, że jak już złożę to do kupy, to poeksperymentuję z ilością tych bydlaków w filtrach, w sumie składam tylko i wyłącznie w ramach sportu, potem sprzedam komuś.
Re: SLO50
: czw, 12 września 2013, 11:53
autor: gsmok
A może by tak zrobić opis z fotkami do Galerii TRIODY? Zachęcam

Re: SLO50
: czw, 12 września 2013, 12:25
autor: kciuq
Tak się własnie zastanawiam ostatnio, dlaczego galeria i DIY nie jest aktualizowane o nowe konstrukcje.
Re: SLO50
: czw, 12 września 2013, 13:35
autor: Recon
Generalnie prowadzę dziennik foto produkcji mojego klona slo50, jak ukończę pracę, to chętnie mogę udostępnić wraz z próbkami i opisami, postanowiłem tym razem postawić na większą schludność konstrukcji
