Strona 1 z 3
Nadajnik na UKF
: sob, 4 maja 2013, 13:41
autor: Mikołaj K.
Witajcie!
W ramach odpoczynku od przygotowań do wtorkowej matury, postanowiłem zbudować coś ciekawego. W mojej opinii oznacza to coś czego jeszcze nigdy nie budowałem a od dawna mnie "rajcowało"...
Nadajnik FM UKF! Znalazłem na elektrodzie całkiem przyjemny schemat takiego nadajnika na lampie ECF82 wraz z opisem strojenia, dostępny
tutaj. Oczywiście uznałem za błędne osobne narysowanie S3 pentody, bo jest ona przecież wewnętrznie połączona z katodą, i połączyłem trymer z cewką w anodzie triody, inaczej schemat wydaje mi się bez sensu. No i d*pa, nie działa. Nie mam żadnej modulacji, nawet żadnego sygnału na wyjściu! Podmieniałem lampę na 6F1P, ale układ zachowuje się bez zmian.
I teraz zastanawiam się, czy walczyć z obecnym układem, czy może zbudować nadajnik w oparciu o inny schemat? Tylko najważniejszy jest dla mnie zerowy koszt konstrukcji tj. wykorzystanie posiadanych "zasobów"...
Pozdrawiam brać lutującą!
Re: Nadajnik na UKF
: sob, 4 maja 2013, 13:50
autor: Zibi
Re: Nadajnik na UKF
: ndz, 5 maja 2013, 10:40
autor: gachu13
A ten agregat na chasis u Ciebie robi za trymer 4-25pF? Bo on to będzie miał ta ze 20 razy większą pojemność.
Re: Nadajnik na UKF
: ndz, 5 maja 2013, 10:59
autor: Mikołaj K.
gachu13 pisze:A ten agregat na chasis u Ciebie robi za trymer 4-25pF? Bo on to będzie miał ta ze 20 razy większą pojemność.
Zmodyfikowałem go. Jakby się przyjrzeć, to widać że pierwsza sekcja ma tylko jedną blaszkę w rotorze. I ta sekcja ma max. 30pF. I jest to właśnie ten trymer siedzący w anodzie części triodowej ECF82. Oczywiście wiem że jest na nim wysokie napięcie. Jest odizolowany od chassis, a gdy urządzenie będzie gotowe, będzie on zakryty.
Re: Nadajnik na UKF
: ndz, 5 maja 2013, 12:31
autor: cirrostrato
Pojemności pasożytnicze masz że hej, to w ogóle generuje, nawet niestabilnie? I naprawdę nie masz dostępu do małych kondensatorów zmiennych, na każdym bazarze z elementami elektronicznymi takie do kupienia, na ceramice oczywiście.
Re: Nadajnik na UKF
: ndz, 5 maja 2013, 12:57
autor: Mikołaj K.
Mam kilka ceramicznych 6/25pF z odzysku i użyłem ich jako dwa pozostałe trymery, jednak chciałem żeby strojenie odbywało się w wygodny sposób. Początkowo myślałem żeby użyć tego małego ceramicznego trymerka tak zamocowanego, żebym mógł do niego doprowadzić ośkę którą wyprowadzę na przedni panel, ale w taki sposób jak mam to teraz rozwiązane strojenie było by bardzo dokładne(dokładnie 10 obrotów gałki odpowiada całemu zakresowi agregatu) i wygodne. Tylko co mi po tym, jak to nie działa?
I jeszcze powiedzcie mi, czy takie tworzenie cewek jest prawidłowe? Robiąc to, miałem na celu zachowanie maksymalnej sztywności cewki, jednak z tego co mi wiadomo powinny mieć one możliwie najkrótsze wyprowadzenia.
Re: Nadajnik na UKF
: ndz, 5 maja 2013, 13:01
autor: AZ12
Witam
Aby osiągnąć wysoką stabilność najlepiej jest nawinąć cewki grubym drutem na ceramicznym karkasie. W starych radiostacjach UKF stosowane były cewki napylane srebrem.
Re: Nadajnik na UKF
: ndz, 5 maja 2013, 14:19
autor: Mikołaj K.
Mam takie czysto teoretyczne pytanie... Czy można sobie "zbudować" kondensatory małych pojemności (np. zamiast tych 12pF rurkowych) za pomocą kawałka laminatu dwustronnego?
Dużo frajdy daje mi właśnie robienie "swoich" elementów, albo przerabianie istniejących.
Jestem ciekawy czy zza dawnych czasów, gdy nie było tak powszechnej dostępności elementów, właśnie tak sobie radzono z tymi kondensatorami.
Re: Nadajnik na UKF
: ndz, 5 maja 2013, 15:57
autor: Paczący kot
Lutujesz do kawałka laminatu dwa wyprowadzenia np. ze srebrzanki i masz kondensator , pozostaje tylko polakierować lub założyć koszulkę termokurczliwą . Jedynie straty (tangens delta ) pewnie będą większe niż w ceramice .
Re: Nadajnik na UKF
: pn, 6 maja 2013, 21:05
autor: Marek 190
Albo skręcasz dwa kawałki przewodu,ale to już mniej niż 12p.
Re: Nadajnik na UKF
: pn, 6 maja 2013, 22:12
autor: Mikołaj K.
Marek 190 pisze:Albo skręcasz dwa kawałki przewodu,ale to już mniej niż 12p.
Ale czy nie dojdzie wtedy spora indukcyjność tak wykonanego kondensatora?
I jeszcze jestem ciekawy, czy kształt laminatu-kondensatora (np. prostokąt albo okrąg) będzie miał wpływ na jego parametry? Z projektowania PCB wiem że sygnałów W.CZ nie powinno się prowadzić ścieżkami które mają ostre załamania "na zakrętach", jednak nigdy w to nie wnikałem czy i dlaczego tak jest.
Re: Nadajnik na UKF
: wt, 7 maja 2013, 11:49
autor: Krzysiek16
Brak polaryzacji wstępnej BB104. Część triodowa PCF802 nie ma żadnego zasilania, więc jak może cokolwiek generować?
Re: Nadajnik na UKF
: wt, 7 maja 2013, 11:55
autor: Mikołaj K.
Krzysiek16 pisze:Brak polaryzacji wstępnej BB104. Część triodowa PCF802 nie ma żadnego zasilania, więc jak może cokolwiek generować?
Oczywiście że ma zasilanie, przecież na schemacie jest ewidentny błąd w postaci braku węzła.
Re: Nadajnik na UKF
: wt, 7 maja 2013, 19:02
autor: Paczący kot
Odnośnie kształtu - nie sądzę , abyś zauważył poważniejszą zależność parametrów od kształtu kondensatora w zakresie częstotliwości do 1 GHz , istotniejsze będą długość i " prostość " doprowadzeń ( szkodliwe indukcyjności ) , oraz w tym przypadku grubość i rodzaj laminatu ( z laminatu teflonowego na 1000% uzyskasz kondensatory ałódjiofilskie

) .
Re: Nadajnik na UKF
: wt, 7 maja 2013, 21:22
autor: Wicker
Typowo stosowane laminaty w (B)WCZ to FR4 oraz RF35. Często mówią, że ten pierwszy jest najgorszym z możliwych a i tak go wszyscy stosują bo jest tani, robiłem na nim układy mikrofalowe na 900MHz i było dobrze

. UKF to jeszcze nie "hardkorowe" mikrofale, a projektowanie takich układów jest bardzo trudne.