Strona 1 z 1
JOWISZ 04
: ndz, 4 listopada 2012, 21:41
autor: meteor
Witam
Pare dni temu sąsiadka za drobne naprawy podarowała mi telewizor "JOWISZ 04", wyprodukowany w styczniu 1981r. Odbiornik w sumie był mało używany, bo rodzina zamieszkała w innym mieście, a przyjeżdżała tylko na wakacje. W ubiegłym roku naprawiałem w tym telewizorku programator, musiałem przyznać, że obraz był bardzo dobry. Obecnie jednak jest tylko fonia, natomiast brak wysokiego napięcia, nie żarzy się katoda kineskopu, a po kilku minutach pracy zaczyna próbkować przetwornica. Z jednej strony trochę szkoda się go pozbyć, a z drugiej naprawa odchylania poziomego, czy przetwornicy jest w Jowiszach dosyć kłopotliwa. Może ktoś z Kolegów ma jakiś pomysł?
Re: JOWISZ 04
: ndz, 4 listopada 2012, 22:10
autor: Michal_Pol
mam taki sam problem z Jowiszem - przetwornica próbkująca, na razie leży sobie grzecznie na strychu i czeka.
Re: JOWISZ 04
: pn, 5 listopada 2012, 19:00
autor: Szrot majster
Witam!
Ten telewizor ma przetwornicę SYNCHRONICZNĄ!!!
To oznacza że przetwornica pracuje synchronicznie z odchylaniem poziomym.
Jeżeli nie ma obrazu,być może siadł powielacz(częsta usterka po długiej odstawce).Odłącz powielacz s sprawdź czy jest WN.
Druga sprawa to elektrolity(lubią się rozformować) poza tym był to straszny szajs.
Najważniejsze jest to że ten TV ma odchylanie na tyrystorach, a tego typu układy psuły się wręcz nagminnie i na dodatek trudno dostać tyrystory(sam mam TV Graetz z 1976 roku i już 8 rok leży na stryczku i łażą po nim myszy,dlatego że rozsadziło tyrystor w zasilaczu,a debile w sklepach nie sprowadzają tyrystorów)
Na początek odłącz powielacz albo wymień(TPN 11 albo po przeróbkach TPN 31),potem sprzawdź elektrolity.
Re: JOWISZ 04
: śr, 7 listopada 2012, 12:17
autor: meteor
Niestety po odłączeniu powielacza nie pojawia się wysokie napięcie, bezpieczniki topikowe na płycie odchylania sprawne, na oko nic podejrzanego nie widać,tylko w filtrze zasilania wytopiony jeden z kondensatorów, ale to raczej bez znaczenia dla pracy odbiornika.Chyba na razie dam sobie z nim spokój. Mam już jednego "pułkownika", którego nie uruchomiłem ze względu na trudności ze zdobyciem tyrystora, a jest nim "Neptun501". Jego szeregowe zasilanie jest, jak mi się wydaje jeszcze bardziej niewdzięczne do napraw niż układy w "Jowiszu". Moim pierwszym kolorowym telewizorem był właśnie"Jowisz 04" i nie licząc paru drobnych usterek pracował niezawodnie kilkanaście lat, załatwiło go dopiero zwarcie w cewkach odchylania.
Re: JOWISZ 04
: śr, 7 listopada 2012, 13:02
autor: romanradio
meteor pisze:Niestety po odłączeniu powielacza nie pojawia się wysokie napięcie, bezpieczniki topikowe na płycie odchylania sprawne, na oko nic podejrzanego nie widać,tylko w filtrze zasilania wytopiony jeden z kondensatorów, ale to raczej bez znaczenia dla pracy odbiornika.Chyba na razie dam sobie z nim spokój. Mam już jednego "pułkownika", którego nie uruchomiłem ze względu na trudności ze zdobyciem tyrystora, a jest nim "Neptun501". Jego szeregowe zasilanie jest, jak mi się wydaje jeszcze bardziej niewdzięczne do napraw niż układy w "Jowiszu". Moim pierwszym kolorowym telewizorem był właśnie"Jowisz 04" i nie licząc paru drobnych usterek pracował niezawodnie kilkanaście lat, załatwiło go dopiero zwarcie w cewkach odchylania.
Witam
Sprawdż w bloku zasilacza rezystor na płytce ceramicznej,diody po wtórnej stronie trafa przetwornicy.Najprościej byłoby podstawić cały blok,a nawet tylko moduł stabilizacji MN.Ważną rzeczą jest ustawienie napięcia +240V.
W bloku odchylania sprawdż czerwone kondensatory poliestrowe,często dostawały zwarcie,czy przerwę,nieraz widać przytopioną końcówkę.Jeśli próbkuje po kilku minutach,sprawę załatwił by oscyloskop+ serwisówka Jowisza 04
Re: JOWISZ 04
: pt, 9 listopada 2012, 13:41
autor: TELEWIZOREK52
meteor pisze: jest tylko fonia, natomiast brak wysokiego napięcia, nie żarzy się katoda kineskopu, a po kilku minutach pracy
Z powyższego opisu wynikałoby że uszkodzenie masz w bloku odchylania. Zmierz napięcia wychodzące z przetwornicy na wtyku 3N3 oraz po wyjęciu tego wtyku. Jeżeli napięcia prawidlowe to sprawdź w bloku odchylania kondensatory 2C112, 2C109, 2C104 (puste) oraz 2C109, 2C111 (zwarte).
Sprawdź tyrystory 2TH101, 2TH102 (BTP127, BTP129). Również trafo wysokiego mogę podejrzewać. Przed przystąpieniem do naprawy radziłbym wyjąć blok odchylania i dokładnie odkurzyć a następnie obejrzeć pod kątem zimnych lutów przy elementach które się mocno nagrzewały.
meteor pisze: musiałem przyznać, że obraz był bardzo dobry.
Wstawiony jest dekoder PAL ?
Re: JOWISZ 04
: ndz, 11 listopada 2012, 16:18
autor: meteor
Witam.
Dziękuję Kolegom za sugestie i rady.Rezystory na płytce ceramicznej i diody w zasilaczu są sprawne,Napięcie ustawiłem na 240V bo było 265V.Kondensatory poliestrowe sprawdzone ale tylko na zwarcie omomierzem, napięcia na 3N3 przy właczonym wtyku; styki 2 i 3- 350V 4 i 5- 0V 6-14V, Po odłaczeniu tak często próbkuje przetwornica że nie da się zmierzyć, może dlatego że nie dostaje impulsów z generatora "H". Pozostały do sprawdzenia tyrystory i travo VN ale brakło mi na to czasu.Powielacz założony TPN 30 z datą 1997rok, dekoder PAL jest zamontowany (układ TDA4510 plus dwa scalaki).
Re: JOWISZ 04
: pn, 12 listopada 2012, 09:08
autor: romanradio
Witam
Napięcie zasilacza +240V ustawisz prawidłowo po uruchomieniu bloku odchylania,teraz brak obciążenia od linii.Trafo WN, nie uszkadzało się zbyt często,raczej podstaw na chwilę luzem,na przewodach tyrystor BTP129/750 V,dobrze byłoby jednak sprawdzić pojemność podanych przez Kol. telewizorka kondensatorów.No nie da się uruchamiać sprzętu bez pomiaru pojemności !.Multimetr z zakresem C do 200uF zupełnie wystarcza na podstawowe naprawy.Życzę powodzenia w działaniu.