Strona 1 z 1

Marvel Atom EL84 - Drobne pytania

: śr, 16 maja 2012, 23:08
autor: Młody
Witam wszystkich, to mój pierwszy post na forum w sprawach technicznych, więc proszę, nie bijcie :wink:
Wracając do sedna, dzisiaj zbudowałem na płytkach wg projektu Marvela wzmaczek Atom 5w z pewnymi modyfikacjami;

1 - Zastosowałem inne trafo wyjściowe i zasilające niż było to przewidziane w projekcie (chociaż to raczej wykorzystanie posiadanych zasobów niż mod), wyjściowe to TO3,5 ze starego telewizora, zapewnia inne Ra, ale to nie problem. Gorzej z zasilającym, to toroid, który otrzymałem od kolegi, który przestał zajmować się lampami. Trafo jest ok, ale daje za duże napięcie, o ile o ruskie 6N2P-EW sie nie martwię, to świecąca się siatka 2 w 6p14s mnie trochę niepokoi, napięcie na anodzie wynosi circa 300v, siatka jest podłączona przez rezystor 2k7. Tutaj pojawia się pierwsze pytanie; Czy zamiana rezystora na 3k3 wystarczy, czy należy stosować inne metody?

2 - Do wzmacniacza dodałem Headroom Switch z biblii Toma, lecz muszę dobrać od nowa rezystor obniżający napięcie w preampie, dotychczasowe 5k6 liczone dla napięcia zasilacza równego 270v jest za małe, więc będę . Miał ktoś doświadczenia z tymi lampami zasilanymi powiedzmy z 230 vdc? Ma sens obniżać do tego poziomu napięcie, czy wyjdzie muł?

3 - Wzmacniacz się wzbudza. Wiem, 3 stopnie odpalone na stole bez chassis muszą się wzbudzać, ale czy to normalne, że wzbudzenia występują praktycznie w kazdym położeniu potka gain przy master volume na maxa. Poza tym kręcenie gainem zmiania ich częstotliwość. Martwić się, teraz, czy dopiero jak będą te same objawy w chassis?

4 Pod koniec skali potencjometru master volume wzmak robi dziwne rzeczy. Działa troche jakby miał efekt bramki szumów i włączonego kulawego fuzza. Przester z końcówki pojawia się wcześniej, ale od pewnego momentu przy końcu skali wzmak się tak zachowuje, dodam, że przy gainie powyżej 2 ten problem maleje a przy maksimum gainu i mv (poza tym że wzmak wyje, ale to mnie jakoś bardzo nie dziwi) efektu bramki prawie nie ma, ale brzmi dalej fuzzowato.

To na razie koniec, wzmak poza tym działa i nawet na byle jakich kolumnach do kompa brzmi nieźle (zaletą tych głośników jest spl na poziomie 85db czyli możliwość prowadzenia testów na pęłnym wysterowaniu w domu), pytania, które zadaję dotyczą bardziej usprawnienia jego działania i ulepszenia go. To moja pierwsza lampowa i elektroniczna w ogóle konstrukcja, więc i tak mam ogromną radochę że ruszyło z kopa.

Re: Marvel Atom EL84 - Drobne pytania

: czw, 17 maja 2012, 12:36
autor: kciuq
Młody :
1. Zwiększasz rezystor na pcb zasilacza tak żeby otrzymać coś koło 250V na Anodzie końcówki.
3. Chassis, potem się martwisz
4. Zrób pkt. 3

Re: Marvel Atom EL84 - Drobne pytania

: czw, 17 maja 2012, 15:00
autor: painlust
Zamiast zwiększać rezystor dla siatki drugiej powinieneś dobrać rezystor filtru wstępnego. U Marvela chyba 750R. Ty musisz zrobić tak aby na drugim elektrolicie filtra było góra 280V.

Re: Marvel Atom EL84 - Drobne pytania

: czw, 17 maja 2012, 20:24
autor: Młody
Dzisiaj zająłem się trochę upakowaniem mojego atoma do zastępczej chassis z blaszanego pudła. Nie jest już tak źle z wyciem, wzmak się nie wzbudza do położenia ok. godziny 13 na potencjometrze master volume z gainem na maksa, ale niepokoi mnie inna rzecz, mianowicie szumy. Są dość duże mimo użycia rezystorów metalizowanych i bywaja upierdliwe. Czy da je radę jakoś usunąć, czy wzmak będzie szumiał i już?

@painlust - Wczoraj podałem złe wyniki pomiaru, około 300v (306 dokładnie) jest na wyjściu zasilacza, na anodzie lampy mocy jest 290v a na siatce 296v. Ua teoretycznie mieści się w normie podanej dla tej lampy, anoda nie robi się czerwona przy pracy przy pełnym wysterowaniu (matka mnie zabije za te piski) bo rezystor katodowy dobrałem dośc ostrożnie i najwyżej będę go zmieniał (chociaż wzmak jest głośny nawet na tych beznadziejnych głośniczkach).Zastanawiam się , czy lampom cokolwiek grozi poza szybszym zużyciem?

@kciuq - Miałeś rację, nawet byle jakie blaszane niepodpięte do masy (jedynie do wyprowadzenia dzielonego uzwojenia żarzenia i podstawek lamp preampu) zdziałało cuda. Lampa mocy jednak dalej robi takie jaja. Widzę, że jesteś z Wrocławia, gdzie można w naszym mieście zamówić gięcie chassis?

Całe jaja z napięciem zasilania wzięły się stąd, że trafo zamiast 250 (tak na nim pisze) daje 270 vdc a napięcie w gniazdku mam najwyżej 231v.

Re: Marvel Atom EL84 - Drobne pytania

: pt, 18 maja 2012, 06:13
autor: kciuq
viewtopic.php?f=40&t=16497 Dobre chassis, bardzo dobre :).

Re: Marvel Atom EL84 - Drobne pytania

: pt, 18 maja 2012, 08:09
autor: painlust
Szumy to masz dzięki głośnikom komputerowym które zapewne przenoszą więcej niż 5,5kHz...

Re: Marvel Atom EL84 - Drobne pytania

: sob, 19 maja 2012, 22:05
autor: adriaks
Mogę się podpiąć? Też mam zamiar złożyć ten piecyk i mam głupie pytanie. Jak mam napisane w spisie części i na układzie np. R9 220k, R10 330k, R1 1 M to ile mają mieć one W?

Re: Marvel Atom EL84 - Drobne pytania

: ndz, 20 maja 2012, 14:57
autor: Grzegorz Markowski
adriaks pisze:Mogę się podpiąć? Też mam zamiar złożyć ten piecyk i mam głupie pytanie. Jak mam napisane w spisie części i na układzie np. R9 220k, R10 330k, R1 1 M to ile mają mieć one W?
R1 1M/0,25W
R9 220k/0,25W
R10 330k/0,25W

Re: Marvel Atom EL84 - Drobne pytania

: śr, 23 maja 2012, 15:56
autor: Młody
Dzisiaj trochę poeksperymentowałem z doczepianym do potka gain brigh capem. Brzmienie po doczepieniu 1n między "górę" a suwak potka daje moim zdaniem ładniejszy clean (mam ciemno brzmiące wiosło), widziałem na Triodzie pomysł z przełączaniem na switchu (on/off/on) dwóch wartości kondensatora, ale łamię się jeszcze, czy nie dać tam tego modu http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/tom/ ... ormal/Soft Mod po przylutowaniu kondensatora w pozycji soft brzmienie też mi pasuje, ale nie wiem, czy nie będzie jakichś numerów z racji tego, że mod jest oryginalnie przeznaczony do robienia w dzielniku napięcia, nie w potencjometrze. Można to tam wrzucić?

Chciałbym zamontować coś takiego, bo kosztem dodatkowej dziury, kondensatora i przełącznika dostaję dwa całkiem ciekawe brzmienia, we wzmacniaczu siedzi już mod z przełączanymi elementami RC na katodzie V1b (10k/2k2/1k8+1u) i z przylutowanym przełącznikiem nie piszczy bardziej niż bez (a piszczy bo bez chassis).

Headroom switcha nie będzie. Po zabawie z garścią rezystorów ustaliłem, że preamp ładniej gada na wyższych napięciach. Bardziej dynamicznie, większy "punch".

Re: Marvel Atom EL84 - Drobne pytania

: czw, 24 maja 2012, 07:43
autor: sppp
Możesz ten mod zamontować na potencjometrze, po prostu brzmienie będzie ci się zmieniało w zależności od jego położenia. Zresztą polutuj i zobacz czy ci pasuje.

Re: Marvel Atom EL84 - Drobne pytania

: pt, 25 maja 2012, 21:01
autor: Młody
Zamontowalem przełącznik na potencjometrze i działa, lecz trochę inaczej niż miało to być wg Toma. Tryb "bright' jest całkowicie niwelowany przy gainie na maxa (logiczne, bright cap jest wtedy zbypassowany) a tryb "soft" nie działa przy potku ustawionym na zero (powód ten sam, między "dołem" potka a masą jest opornik 10k). W sumie mi to nie przeszkadza, bo na przesterze bym góry nie potrzebował, a czysty był za ciemny. Sam tryb soft nawet niekoniecznie zmniękcza brzmienie, lecz sprawia, że jest ono bardziej "gruboziarniste" i tu jest ta różnica w działaniu.

Zamiast zmniejszać napięcie zasilacza (musiałbym iść do sklepu po większe rezystory a nie mam czasu) dałem 3k3 na siatkę 2 lampy mocy. Efekt? Nic się nie robi czerwone poza katodą i włóknem. Wzmak hulał pół godziny na pełnym wysterowaniu. :D

Pomierzyłem napięcia, oto wyniki:
Drugi kondensator filtra - 305v
Anoda lampy mocy - 286v
Siatka 2 - 283v
Anoda wtórnika - 278v
Górny koniec Ra pierwszego stopnia - 272v
Prąd katodowy lampy mocy wynosi mw. 38mA.

Pytanie więc, czy ma sens obniżać napięcie o te 20-30v?