Strona 1 z 1

Lampowy nadajnik CW

: ndz, 5 lutego 2012, 12:00
autor: Atlantis
Już od dłuższego czasu interesuje mnie tematyka krótkoflarska. W ciągu ostatnich kilku lat złożyłem kilka konstrukcji (Bartek, Kacper, Taurus) uruchamiając je albo jedynie na poziomie nadajnika, albo testując nadajnik na sztucznym obciążeniu. W pasmo wyjść nie mogę z najbardziej oczywistej przyczyny - ciągle nie mam jeszcze licencji i znaku. Do zdania egzaminu przymierzam się od dawna, ale do tej pory zawsze coś stawało na przeszkodzie. W każdym razie w międzyczasie wykorzystując posiadane elementy składam czasem jakieś urządzenia.

Przyszedł mi do głowy pomysł wykonania lampowego nadajnika telegraficznego. Przy czym rzeczą nadrzędną jest dla mnie prawidłowe i stabilne funkcjonowanie całości. Tak więc już bardziej skłaniałbym się ku urządzeniu jednopasmowemu, sterowanemu kwarcem (ewentualnie kilkoma wymiennymi) ze stabilnym oscylatorem. Kluczowanie raczej w stopniu wzmacniacza, a nie samego oscylatora.

Właściwie chodzą mi po głowie dwie osobne koncepcje.

1) Urządzenie QRP. Oscylator na czymś w rodzaju 2k2m, PA na 2ż4. Jakiś bufor byłby potrzebny, czy wystarczą dwie lampy. Typy lamp podane dlatego, że akurat mam ich więcej pod ręką. Oczywiście w grę wchodzi coś innego - mogę przeszukać swoje zbiory albo zakupić konkretny typ.

2) W dalszej kolejności urządzenie większej mocy. I tak na przykład w stopniu oscylatora i bufora 12ż4ł, PA na GU50 (chyba, że do sterowania będę potrzebował wcześniej większej lampy w roli drivera)? Tudzież mogę zastosować lampy żarzone 6,3V i w PA dać np. 807/6p7s.

Będę niezmiernie wdzięczny za wszelkie porady odnośnie konstrukcji takiego sprzętu, tudzież odnośniki do gotowych projektów. Zagadnienia, które szczególnie mnie interesują to:
1) Sposób filtrowania zasilania poszczególnych stopni. Wystarczą dławiki ze sklepu elektronicznego, byle by tylko były na odpowiedni prąd, czy trzeba będzie wykonywać bardziej złożone elementy indukcyjne?
2) Sposób sprzężenia poszczególnych stopni: wystarczą kondensatory czy może lepszym wyjściem będzie sprzężenie indukcyjne, za pomocą dostrajanych na stałe filtrów LC (w końcu mowa o urządzeniu jednopasmowym, odstrajanym nieznacznie poprzez ewentualną wymianę kwarcu w ramach części telegraficznej jednego pasma - najpewniej 80m).
3) Sposób kluczowania.
4) Filtry wyjściowe i dostrojenie obwodu antenowego.