Strona 1 z 1

P-508 jak wycechować pomiar nachylenia ch-ki?

: sob, 4 lutego 2012, 00:37
autor: tradytor
Usiłuję skalibrować ten miernik. Jako że nigdzie nie mogę znaleźć pełnej instrukcji serwisowej, to posiłkuję się opisem kalibrowania od P-507. W większości punktów da się to odnieść do P-508, za wyjątkiem ustawienia napięcia wykorzystywanego w pomiarze nachylenia charakterystyki Ia/Us1. W obu miernikach pomiar ten robi się po skompensowaniu do zera prądu anodowego podwyższając napięcie siatki sterującej o ściśle określoną wartość i odczytując przyrost prądu. W P-507 ten skok wynosi 0,5 V (dlaczego nie 1V???, ale tak stoi w instrukcji kalibracji). A ile ten skok wynosi w P-508? Co prawda P-507 posiada potencjometr do płynnego zadawania tego skoku, a w P-508 nie ma go, ale porównując schematy wyszło mi, że to nie powinno mieć znaczenia. Czyli, że w P-508 też niby 0,5V. Jednak regulowanie za pomocą R12 pozwala osiągnąć jedynie około 150 mV. I nie jest to spowodowane jakimś uszkodzeniem, bo licząc dzielnik napięcia wychodzi tyle samo. Wątpliwości rozwiałaby instrukcja kalibracji P-508, lub pomiar tego napięcia na sprawdzonym mierniku. Gdyby komuś z Kolegów chciało się taki pomiar przeprowadzić, to podaję sposób i warunki pomiaru:
- napięcie zasilające miernika 220V (ja zredukowałem napięcie z 230V dławikiem)
- przełącznik "cechowanie" na 6 pozycji od lewej
- potencjometr "ujemne napięcie siatki sterującej" na minimum
- przełącznik "rodzaj pomiaru" na "A"
- przełącznik "prąd i nachylenie" na którymkolwiek z zakresów mA/V
- woltomierz podłączony do gniazd K i S1 (lub w "zachodnim" wydaniu C i G)
Albo (może nawet prościej) podczas pomiaru dowolnej lampy - zmierzyć napięcie na S1 podczas pomiaru Ia i zmierzyć to samo napięcie po przełączeniu na pomiar nachylenia.
Podsumowując - proszę albo o zmierzenie tego napięcia, albo o podanie go z instrukcji kalibracji.

Przy okazji - w opisie kalibrowania P-507, w punktach o ustawianiu potencjometrów (oba po 1,8K lub po 2k) do kalibracji ujemnego napięcia S1 zabrakło moim zdaniem zastrzeżenia, że trzeba do tej kalibracji ustawić przełącznik "prąd i nachylenie" w któryś z zakresów mA. Jeśli przełącznik będzie na zakresach mA/V, to pomiar będzie sfałszowany o 0,5V w górę, a co za tym idzie - kalibracja będzie błędna.

Re: P-508 jak wycechować pomiar nachylenia ch-ki?

: ndz, 5 lutego 2012, 02:00
autor: tradytor
Nie mogąc doczekać się odpowiedzi zabrałem się za obliczenia. Najpierw pomierzyłem wszystkie rezystory w układzie pomiarowym, te fabrycznie dobierane. Zmierzyłem także R27 (już ustawiony w pkcie pierwszym kalibracji) i rezystancję ustroju pomiarowego. Mając te wartości obliczyłem ile razy rośnie czułość gałęzi pomiarowej (tej z ustrojem) przy przełączeniu z pomiaru Ia na pomiar nachylenia. Mając ten współczynnik podzieliłem przez niego 1V i uzyskałem 147 mV. O taką wartość powinno wzrosnąć napięcie siatki sterującej badanej lampy przy włączeniu pomiaru nachylenia. Czyli tyle powinien wynosić spadek napięcia na rezystorze R13. Wartość jaką "zastałem" w mierniku wynosiła 146 mV, więc wychodzi na to, że wszystko się zgadza.

Re: P-508 jak wycechować pomiar nachylenia ch-ki?

: ndz, 20 maja 2012, 00:37
autor: bonzo.pl
P -507A cechowanie przełącznik [IZOLACJA] ustawiłem na [WZ] a przełącznikiem u dołu,,cechowanie,,dobrałenm na skali miernika strzałke CECH.
Miernik ten mam tydzień miał przepalony bezpiecznik, ktoś wstawił go jako 110V.
Obok [IZOLACJI] są dwa przyciski które są zatarte {cech} i {próżnia}muiszę przejrzeć i wyczuć ten miernik dotychczas na P-512 działałem.
Tutajzassałem nie pamiętam z kąd schematy.