Strona 1 z 1

Wzmacniacz hybrydowy - podbita góra

: czw, 2 lutego 2012, 21:00
autor: Mietek
Witam ,złożyłem sobie wzmacniacz hybrydowy na dwóch E88CC i IRF610,generalnie wzmacniacz gra,nie ma brumu czy szumów,ale ma dosyć mocno podbitą górę pasma,.Gdzie może leżeć przyczyna problemu ? stopnie na lampach to wk-wa ,prądy ok 6-7mA ,napięcie anodowe ok100V na anodę.Zasilacz anodowy na mosfecie a tranzystorów na LM317.

Re: Wzmacniacz hybrydowy - podbita góra

: pt, 3 lutego 2012, 07:49
autor: gsmok
A sprawdziłeś, czy być może problem leży nie w tym, że ma on podbite tony wysokie lecz w tym, że brak jest tonów niskich. Oznaczenia na schemacie są bardzo mało czytelne. Jeśli właściwie odszyfrowałem, to na wyjściu masz kondensator 1uF (zbocznikowany kondensatorem 100nF) - może jego wartość jest za mała i obcina on mocno dół pasma.

Re: Wzmacniacz hybrydowy - podbita góra

: pt, 3 lutego 2012, 09:12
autor: Wojtek
Faktycznie, jeżeli do tego rezystor R13 jest taki jak odczytałem czyli 1k to 3dB spadek pasma masz w tym miejscu na granicy ok 150Hz. Wstaw tam 1M.

-------edit--------
chociaż jak sie kliknie na oryginał schematu to tam jest 1000uF - więc jak masz?
Jest jeszcze jedno miejsce gdzie masz ograniczone dość pasmo od dołu to kondensator 470nF i rezystory z nim "współpracujące". Daj w miejsce C1 przynajmniej 1uF.

Re: Wzmacniacz hybrydowy - podbita góra

: pt, 3 lutego 2012, 09:59
autor: sppp
Na moje oko na wyjściu jest 1000uF + 1uF. W.g. mnie C1 powinien być większy niż 1uF (przy założeniu, że R7=10k, R8=100k - tak mi się wydaje). Ja bym dał 10uF.

Re: Wzmacniacz hybrydowy - podbita góra

: pt, 3 lutego 2012, 10:06
autor: Wojtek
Jeżeli jest faktycznie jak w oryginale to "winny" jest C1, to jeśli dać 1uF to będzie granica ok. 15Hz dla 3 dB spadku pasma to juz powinien kolega usłyszeć róznicę, dla 10uF będzie to ok. 1,5Hz.

Re: Wzmacniacz hybrydowy - podbita góra

: pt, 3 lutego 2012, 14:07
autor: Mietek
Na wyjściu jest 1000uF elektrolit +1uF foliowy mkt,rezystor jest 1k za kondensatorami ,R7 mam 51k ,R8 100k,z tego co mierzyłem programem true rta to na 15kHz jest już ok+5dB w stosunku np do 100Hz.Na wejściu mam na razie potencjometr 2x20k bo taki miałem ,planuję go wymienić na 2x100k ale chyba nie powinno to mieć wpływu na pasmo.

Re: Wzmacniacz hybrydowy - podbita góra

: pt, 3 lutego 2012, 20:54
autor: RAF-KI
Hmm, wykonałem 3 czy 4 takie słuchawkowce dla znajomych, gdzie rózne były tranzystory (IRF 610, 630 i BUZ 11) i zawsze zmniejszałem kondensatory C1 z 1 uF do 0,47uF, nawet (na zyczenie) do 0.33uF a C2 wystarczało 470 uF. Wieksze wartości C1 powodowały wyraźną zmianę sygnału na oscyloskopie, a przy większym C2 bas stawał się obfity, dudniący.
Jako pre była połowka E88CC, tylko WK.

Patrząc na schemat widzę chyba zbyt dużą wartość rezystora anodowego pierwszej lampy.
Tutaj sprzężenie bezposrednie lamp wymaga dokładnej regulacjiprądów tak, by różnica pomiędzy napięciem na anodzie L1 a na katodzie L2 wynosiła kilka V. Nie wiem jaka to lampa, ale przyjmijmy, że róznica napięć powinna wynosić 2-4V. Na katodzie L2 napięcie powinno być wyższe o przyjętą wartość względem napięcia na anodzie L1.
Wtedy stosując jednakowe wartości rezystorów - anodowego L1 i katodowego L2 - róznica napięć będzie mniej więcej taka jak na rezystorze katodowym L1. Gdy chcemy uzyskać większą różnicę, to regulujemy zmianą wartości rezystora anodowego.

Re: Wzmacniacz hybrydowy - podbita góra

: sob, 4 lutego 2012, 10:10
autor: Romekd
Witam.
RAF-KI pisze:Hmm, wykonałem 3 czy 4 takie słuchawkowce dla znajomych, gdzie rózne były tranzystory (IRF 610, 630 i BUZ 11) i zawsze zmniejszałem kondensatory C1 z 1 uF do 0,47uF, nawet (na zyczenie) do 0.33uF a C2 wystarczało 470 uF. Wieksze wartości C1 powodowały wyraźną zmianę sygnału na oscyloskopie, a przy większym C2 bas stawał się obfity, dudniący.
Takie wypowiedzi zawsze mnie zastanawiają. Nie twierdzę, że tak akurat jest w tym przypadku, ale bardzo często osoby ponoć ceniące sobie wysoką jakość dźwięku i sprzęt zapewniający wierne odtwarzanie muzyki celowo ten sprzęt psują, przycinając pasmo przenoszenia od dołu (lub od góry), gdyż wówczas sprzęt ten lepiej im brzmi.. Sprzęt przenoszący pełne pasmo, np. dobre odtwarzacze CD z pasmem 2 Hz....20 kHz i wzmacniacze o paśmie 5 Hz...150 kHz mają ich zdaniem zbyt "obfity" (zbyt rozwlekły) bas, za bardzo dudnią i trzeba koniecznie przyciąć im pasmo w taki sposób, by zaczynało się np. od 60 Hz (-3 dB) :shock:. Stąd w necie mnóstwo dziwacznych, by nie powiedzieć kretyńskich rozwiązań, z zasilaczami, w których użyto kondensatorów o zbyt niskiej pojemności (np. 1000 uF w "Gainclone"; przy głośniejszym słuchaniu występuje w nich modulacja sygnału audio zakłóceniami z zasilacza o częstotliwości 100 Hz, a "kopnięcie" basu jest wyraźnie skrócone, gdyż w kondensatorach zmagazynowane są zbyt małe ilości energii by sygnał oddać w całości..). Spotkać można również wzmacniacze słuchawkowe, z kondensatorami sprzęgającymi, których za mała wartość pojemności powoduje, że ich pasmo przenoszenia rozpoczyna się od 50...100 Hz. Konstruktorzy tych układów przeważnie są również wielkimi przeciwnikami stosowania regulatorów barwy (poziomu tonów niskich i wysokich), bo ich zdaniem w "dobrym" sprzęcie te pokrętła są zupełnie zbędne, a ich obecność może świadczyć jedynie o kiepskiej jakości urządzenia...

W przedstawionym tu układzie nie ma elementów, które mogłyby wpływać na podbicie tonów wysokich, chyba, że o czymś nie wiemy? Zasilanie lamp jest blokowane dla składowej zmiennej?

Pozdrawiam,
Romek

Re: Wzmacniacz hybrydowy - podbita góra

: sob, 4 lutego 2012, 12:42
autor: RAF-KI
Romek, gdybyś sobie zadał odrobinę trudu i policzył dolne czestotliwości graniczne obu filtrów (dla uproszczenia przyjmijmy że oba są RC), to nie rozdzierałbyś szat o zbyt wysoką częstotliwośc przenoszenia w tych układach.

Ponadto: ile jest przetworników elektroakustycznych które przenoszą dolne (normy Hi-Fi) 16 Hz?
Masz taki w domu?
Bo ja nie.

A dudniący, rozwlekły bas uwielbiają miłosnicy dyskotek.
Ja niestety nie.

Re: Wzmacniacz hybrydowy - podbita góra

: sob, 4 lutego 2012, 13:48
autor: Romekd
Witam.
RAF-KI pisze:Romek, gdybyś sobie zadał odrobinę trudu i policzył dolne czestotliwości graniczne obu filtrów (dla uproszczenia przyjmijmy że oba są RC), to nie rozdzierałbyś szat o zbyt wysoką częstotliwośc przenoszenia w tych układach.
Tak się składa, że policzyłem pasmo pierwszego z przedstawionych w wątku układów (ciężko było doczytać się wartości, ale te akurat wartości rezystorów, R7=10k i R3=100k, dało się odczytać i z kondensatorem 470 nF określiły one dolny koniec pasma na ok 38 Hz/ -3 dB). Uwzględniając rezystancję wyjściową stopnia lampowego pasmo od dołu byłoby minimalnie szersze, ale po co w ogóle je ograniczać w układzie, który może charakteryzować się pasmem pełnym i płaskim przebiegiem charakterystyki od pojedynczych Hz? Uważasz, że we wszystkich wzmacniaczach wyższej klasy, powiedzmy z pasmem zaczynającym się od 5 Hz powinno się zawęzić pasmo od dołu przez wymianę kondensatorów sprzęgających na nowe o mniejszej pojemności?
Poza tym wyraźnie napisałem "Nie twierdzę, że tak akurat jest w tym przypadku (...)", więc moja wypowiedź nie była skierowana konkretnie do Ciebie, tylko miała charakter ogólny.
RAF-KI pisze:Ponadto: ile jest przetworników elektroakustycznych które przenoszą dolne (normy Hi-Fi) 16 Hz?
Masz taki w domu?
Bo ja nie.
Czy nadal rozmawiamy o wzmacniaczu słuchawkowym..?, bo jeśli tak, a świadczą o tym chociażby wartości rezystorów na schemacie i stabilizator LM317, który układ zasila (wcześniej na schemacie rezystor w źródle prądowym miał wartość 22R i moc 1W, choć później autor wątku zmienił jego wartość na 10 omów, a rezystor R7 z 10 k na 51 k (nowe wartości na kolejnym schemacie są zapisane kolorem czarnym, a stare niebieskim), to większość znanych mi przetworników ma pasmo rozpoczynające się właśnie w okolicach 16...20 Hz. Posiadane przeze mnie przetworniki mają 8 Hz i 12 Hz (załącznik), więc po jakie licho miałbym ograniczać ich pasmo wzmacniaczem?
RAF-KI pisze:A dudniący, rozwlekły bas uwielbiają miłosnicy dyskotek.
Ja niestety nie.
Tej części Twojej wypowiedzi niestety nie rozumiem :( . Lubie słuchać nagrań z pełnym pasmem, z doskonałym basem, potrafiącym schodzić bardzo bardzo nisko, aż w infradźwięki...

Pozdrawiam,
Romek

Re: Wzmacniacz hybrydowy - podbita góra

: sob, 4 lutego 2012, 14:38
autor: Mietek
Gdzie można znaleźć wzory do obliczania tych charakterystyk pasma w takich układach ? Co do tych kondensatorów sprzęgających to też czytałem na nieistniejącej już stronie audiotonu ,gdzie był projekt takiego wzmacniacza ,że wartości powyżej 1uF wprowadzają znaczne zniekształcenia.

Re: Wzmacniacz hybrydowy - podbita góra

: sob, 4 lutego 2012, 15:27
autor: Mietek
Zmieniłem wartości rezystorów,bo faktycznie miałem źle siatki spolaryzowane, mam teraz R4=15k ,R5=330R, na R5 mam -2,35V, na katodzie L2 napięcie jest 8V wyższe niż na anodzie L1,chyba tak powinno być ok czy lepiej żeby ta różnica była mniejsza ?

Re: Wzmacniacz hybrydowy - podbita góra

: sob, 4 lutego 2012, 19:16
autor: Einherjer
Jeśli dla E88CC napięcie między siatką i katodą wynosi -8V to jest ona praktycznie zatkana. Dla tej lampy powinno być mniej (w sensie wartości bezwzględnej). Trzeba po prostu starannie dobrać punkt pracy. Z moich doświadczeń wynika, że stosowanie wtórnika po stopniu WK jest zbędne, jeśli zastosuje się MOSFETa o sensownej pojemności wejściowej. Dla około 200pF IRF520 pasmo daleko wykracza u góry poza akustyczne. Z serią IRF6xx może być gorzej, ale do tej aplikacji już IRF520 są przewatowane.