Strona 1 z 1

Prozaiczne pytanie

: pn, 28 listopada 2011, 17:35
autor: anka
Witam.Prozaiczne i może "niepoważne" pytanie. Jaka "technologia" jest najbardziej skuteczna a zarazem "bezpieczna" przy usuwaniu brudu /kurz,przebarwienia.../ ze skal radiowych.

Re: Prozaiczne pytanie

: pn, 28 listopada 2011, 18:03
autor: gustaw353
Napluj (!) i zetrzyj.
Jest skuteczne i nie niszczy tego co jest pod spodem.

Re: Prozaiczne pytanie

: pn, 28 listopada 2011, 19:21
autor: gustaw353
Nie wierzysz, no trudno.
Kiedyś z wielkim zaangażowaniem usiłowałem wyczyścić płytę czołową przyrządu.
Na lakierowanej powierzchni były naniesione napisy i symbole. Wszystko było zafajdane.
Wszelkiego rodzaju rozpuszczalniki (benzyny, spirytus, nitro, aceton itp.) powodowały, że napisy zaczęły znikać a brud trzymał się chyba jeszcze mocniej.
Znajomy obserwując moje poczynania powiedział: „napluj na to wszystko”. Zrozumiałem to dosłownie - naplułem i rzuciłem w kąt.
Po chwili złość minęła, podniosłem płytę, starłem to co naplułem ... razem z tym upierdliwym brudem!. Ponoć w ślinie są enzymy (?) i tlen , które w takich sytuacjach pomagają.
Oczywiście mocnych przebarwień, starych lakierów itp. nie usuną.
Radzę spróbować.

Re: Prozaiczne pytanie

: pn, 28 listopada 2011, 19:53
autor: OTLamp
anka pisze:Jaka "technologia" jest najbardziej skuteczna a zarazem "bezpieczna" przy usuwaniu brudu /kurz,przebarwienia.../ ze skal radiowych.
To się wzajemnie wyklucza. W większości przypadków najlepiej te dwie cechy łączy sucha jednorazowa chusteczka, gładka, bez żadnych karbów (jak np. w ręcznikach papierowych). Żadnych rozpuszczalników, przy czyszczeniu trzeba też uważać na oddech, by nie chuchnąć bezpośrednio na skalę. W przypadku grubych zabrudzeń trzeba uważać, by nie porysowac drobinami kurzu napisów. Mam oczywiście tu na myśli tę stronę skali, po której są napisy. Stronę przeciwną można czyścić czymkolwiek, ze śliną włącznie, jest rzeczywiście bardzo skuteczna.

Re: Prozaiczne pytanie

: pn, 28 listopada 2011, 22:04
autor: anka
Proszę Szanownego Kolegi Gustawa 353 proszę "nie obrażac" mej inteligencji a "nadwyrężać" Swojej .Pytanie dotyczyło "spodu" a nie "wierzchu" skali.

Re: Prozaiczne pytanie

: wt, 29 listopada 2011, 17:25
autor: Marcin K.
Jeśli chodzi o metalowe elementy z napisami np. napisy na urządzeniach RTV, nazwy telewizorów, metoda przedstawiona przez Gustawa - działa... Dzisiaj sprawdzona :?

Re: Prozaiczne pytanie

: śr, 30 listopada 2011, 09:06
autor: Ukaniu
Wszelakie czyszczenie należy prawie zawsze zaczynać od wody, mydła.Ale i to nie zawsze i na początku trzeba sprawdzić i uważać. Trzeć kręcąc palcem poprzez ściereczkę. Albo na sucho jak już kolega wspominał.
Ja kiedyś zniszczyłem dosłownie obudowę spirytusem, wydawać by sie mogło niemożliwe. Przecierałem ją pięknie się czyściło ale po chwili zaczęła się kruszyć! Zachowała się jak pleksiglas z dużymi naprężeniami.

Re: Prozaiczne pytanie

: czw, 1 grudnia 2011, 01:04
autor: TELEWIZOREK52
Z w/w metod, potwierdzam - najskuteczniejsza to ślina, podobnie jak z lampami. Oczywiście jak wszędzie potrzebne jest wyczucie.Trzeba to robić delikatnie i oczywiście nie utopić skali w ślinie, miękką flanelką delikatnie zrobić próbę gdzieś z boku. Oczywiście efekt zależny jest od stopnia zabrudzenia. Nie wiem co ale coś jest z tą ( czy raczej w tej ) ślinie, stolarze ostrząc dłuta też pluli na osełkę mając pod ręką wodę.