Strona 1 z 2

Supreme Revrb

: sob, 12 listopada 2011, 17:11
autor: Wicker
Przedstawią moją konstrukcję, która jest już prawie skończona, prawie, bo mam jeszcze problem z brumem, już niewielki, ale jeszcze jest.

Ciężko stwierdzić co to dokładnie jest, troszkę wziąłem z Fendera, troszkę z Dumble, troszkę z Traynora.

Sporo czasu spędziłem na dostrajaniu go do brzmienia które by mnie interesowało i muszę powiedzieć, że jestem zadowolony z rezultatów. Bardzo lubię brzmienie z zaokrągloną górą i wyraźnym basem (ale to audiofilsko zabrzmiało :shock: ) jak np. u pana Johna Mayera (polecam przesłuchać utwory Gravity albo Slow dancing in a burning room) i takie też da się tutaj ukręcić. Obudowa wykonana jest ze sklejki i jest bardzo solidna (nie ja robiłem). Jak tylko uda mi się zwalczyć ten brum to będę w 100% zadowolony. Trafa od Kakki, chassis ze stali nierdzewnej ciętej laserem, kiedyś mi Marvel załatwił, lampki mocy to 6L6GC Mesy (nie polecam), w preampie siedzą 2xECC81 od RFT i 2xECC83 ale nie wiem jakiej firmy, postaram się w przyszłości zrobić zdjęcia wewnątrz (prozaiczny powód - brak baterii do aparatu ; ), cała konstrukcja oparta jest na turretboardzie, chciałbym też nagrać jakieś próbki, ale w najbliższym czasie nie będę mieć takiej możliwości zapewne, chyba że jest ktoś z okolicy gdynii kto dysponuje sprzętem do rejestrowania :)
Na panelu przednim widać przełączniki bright i smooth, ten pierwszy początkowo służył tak jak typowy bright - kondensator 100n nad volumem, ale szybko zorientowałem się jak bardzo jest to nieużyteczne, więc obecnie służy on włączaniu i wyłączaniu lokalnego sprzężenia zwrotnego. Smooth dołącza kondensator pomiędzy potencjometrami treble a bass do masy, powoduje to ogólnie fajnie zmiękczenie dźwięku, chociaż początkowo miało to wyglądać troszkę inaczej. Potencjometr podpisany z tyłu jako boost pełni funkcje dwell reverbu. Reverb tank to 4AB3C1 zakupiony w amptone (niestety już nie accutronics). Myślę też nad modyfikacją kontroli basu, obecnie powyżej godziny 12 a 17 jest mała różnica, chcę to zastąpić kontrolą opartą na potencjometrze stereo tak jak w marshallu silver jubilee. No i jeszcze reverb przykręcić.

Re: Supreme Revrb

: sob, 12 listopada 2011, 17:23
autor: painlust
Dlaczego brak rezystorów wyrównawczych dla drugiego filtru? A poza tym to bardzo ładne wykonanie. Zazdroszczę umiejętności oklejania budy.

Re: Supreme Revrb

: sob, 12 listopada 2011, 17:35
autor: Ghost
Zdradź proszę w jaki sposób oklejasz zaokrąglenia na przedniej i tylnej ściance. Też niedługo będę oklejać swój head i nie mam pomysłu jak to ugryźć... jedyne co mi przychodzi do głowy to podgrzanie toleksu cieplym powietrzem i naciagniecie go ale nie wiem czy to do konca dobry pomysl :/

Re: Supreme Revrb

: sob, 12 listopada 2011, 18:30
autor: Wicker
painlust pisze:Dlaczego brak rezystorów wyrównawczych dla drugiego filtru? A poza tym to bardzo ładne wykonanie. Zazdroszczę umiejętności oklejania budy.
Hmm dobre pytanie, a powinny się tam znajdować Twoim zdaniem ?
Ghost-> nie ja robiłem obudowę więc nie pomogę.

Re: Supreme Revrb

: sob, 12 listopada 2011, 18:37
autor: painlust
Oczywiście. Gdzie są dwa elektrolity połączone szeregowo powinny mieć swoje rezystory wyrównujące.

Re: Supreme Revrb

: sob, 12 listopada 2011, 18:47
autor: Wicker
W SLO też ich nie widziałem, ale postaram się to poprawić jak będę miał czas.

Re: Supreme Revrb

: ndz, 13 listopada 2011, 11:35
autor: sppp
Te rezystory ustalają prawidłowe napięcie na każdym z kondensatorów. Jak ich nie ma to mogą być cyrki, i momentami któryś z kondensatorów może przekraczać swoje dopuszczalne napięcie (akurat u ciebie jest spory zapas). To może spowodować jego uszkodzenie po krótkim czasie użytkowania.

Re: Supreme Revrb

: ndz, 13 listopada 2011, 13:59
autor: Wicker
sppp pisze:Te rezystory ustalają prawidłowe napięcie na każdym z kondensatorów. Jak ich nie ma to mogą być cyrki, i momentami któryś z kondensatorów może przekraczać swoje dopuszczalne napięcie (akurat u ciebie jest spory zapas). To może spowodować jego uszkodzenie po krótkim czasie użytkowania.
Ogólnie jest mi to wiadome, ale stwierdziłem, że skoro jest spory zapas to nie będą tak krytyczne, ma to zapewne większe znaczenie przy mniejszym zapasie napięcia w momencie pojawienia się impulsu zasilania.

Re: Supreme Revrb

: ndz, 13 listopada 2011, 14:39
autor: lukasz_t
Fajnie wyszło,... a "flaczków nie będzie"?!

Re: Supreme Revrb

: ndz, 13 listopada 2011, 15:37
autor: Wicker
lukasz_t pisze:Fajnie wyszło,... a "flaczków nie będzie"?!
Będą jak będą baterie do aparatu oraz chwila czasu, bo przy okazji coś podłubię z tym brumem ; )

Re: Supreme Revrb

: pn, 14 listopada 2011, 09:23
autor: AnTech
Ładny sprzęcik, tylko "dlaczemu" nie ma dziury wentylacyjnej w suficie skrzynki i siatki ochronnej z tyłu? :wink:

Re: Supreme Revrb

: pn, 14 listopada 2011, 14:46
autor: underminded
Chyba trochę przesadą była by dziura na górze obudowy skoro sama obudowa jest "przewiewna"

Re: Supreme Revrb

: pn, 14 listopada 2011, 16:51
autor: Wicker
AnTech pisze:Ładny sprzęcik, tylko "dlaczemu" nie ma dziury wentylacyjnej w suficie skrzynki i siatki ochronnej z tyłu? :wink:
Nie ma, bo były by problemy z przykręceniem reverbu, niestety wszystko jest strasznie ciasne, chassis ma wymiary 450x200x60 i jakby było te 3 cm szersze to jednak było by lepiej. Siatki nie ma bo nie :mrgreen:

Re: Supreme Revrb

: pn, 14 listopada 2011, 21:26
autor: federerer
Wicker pisze: niestety wszystko jest strasznie ciasne, chassis ma wymiary 450x200x60
Ja mam ambitny plan się wcisnąć w 300x150x50 :?

Re: Supreme Revrb

: wt, 15 listopada 2011, 21:54
autor: Wicker
federerer pisze:
Wicker pisze: niestety wszystko jest strasznie ciasne, chassis ma wymiary 450x200x60
Ja mam ambitny plan się wcisnąć w 300x150x50 :?
Zależy jaka konstrukcja, jak SE z preampem na 2ch lampach to da radę, ale nic większego.

Mam zamysł na modyfikacje korektora w następujący sposób, potencjometr basu stereo i 2gi korektor typy boost/attenuation, 'połówka' baxandalla, powinno dać możliwość +/- ~15dB w zakresie niskich częstotliwości przy tych wartościach (wzięte z RDH4), ewentualnie może istnieć potrzeba zbocznikowania potencjometrów rezystorami i modyfikacji wartości pojemności, mam nadzieję, że uda się w ten sposób poprawić kontrolę nad basem.