Strona 1 z 1
Zasilacz do wzmacniacza OTL jak podłączyć, kilka pytań
: pt, 21 października 2011, 13:36
autor: heiser092
Witam. Jestem nowy na tym forum, gdyż dopiero zaczynam zabawę z lampami

I już na początku mam pytanie co do zasilacza do wzmacniacza w układzie OTL według projektu Kamyka, pewnie jest niektórym on znany, ale podaje link jeszcze raz
http://www.amplifiers.com.pl/OTLIV.pdf . Chcę zrobić do niego zasilacz, ale nie taki jak jest na schemacie, uważam że nie potrzebne mi czasowe włączanie napięcia anodowego, bo chcę robić to samemu, a gdy będę miał ochotę dorobię układ czasowy. Ale nie w tym rzecz. Mam pytanie odnośnie transformatora i zasilacza. Otóż czy transformator mając napięcie żarzenia i napięcie anodowe może mieć wspólny odczep że tak powiem masy (czyli na wtórnym 230V-0-6.3V), czy każde napięcie ma osobną (czyli na wtórnym 230-0 i osobno 6.3-0)? A teraz jeśli chodzi o zasilacz do tego układu to czy masa tych napięć po odfiltrowaniu i wyprostowaniu w zasilaczu może być wspólna, połączona w jednym punkcie i jednym przewodem poprowadzona w miejsce GND na płytce wzmacniacza i osobno poprowadzone jednym przewodem napięcie anodowe i osobno jednym przewodem żarzenia? Może banalne pytania, ale wole się upewnić.
Re: Zasilacz do wzmacniacza OTL jak podłączyć, kilka pytań
: pt, 21 października 2011, 14:54
autor: heiser092
Czytając teraz swojego posta, widzę że troche nagmatwałem
Spytam wszystkiego po kolei. Czy w tym układzie robiąc zasilacz, mase żarzenia i napięcia anodowego mam połączyć ze sobą w jednym punkcie zasilacza?
Re: Zasilacz do wzmacniacza OTL jak podłączyć, kilka pytań
: pt, 21 października 2011, 15:00
autor: Krzysiek16
Żarzenie ma zawsze całkowicie osobne uzwojenie, odizolowane od sieciowego i anodowego. Aby uniknąć przydźwięku od grzejników stosuje się wymetryzację żarzenia względem masy, albo podniesienie potencjału grzejników do jakiegoś dodatniego napięcia. Najlepiej jest nawinąć uzwojenie żarzenia symetrycznie, czyli 3,15-0-3,15V i środek połączyć z masą.
Re: Zasilacz do wzmacniacza OTL jak podłączyć, kilka pytań
: pt, 21 października 2011, 15:40
autor: heiser092
Patrząc na zdjęcie autora tego wzmacniacza wydaje mi się że masa jest w zasilaczu połączona, do wzmcniacza idzie jeden przewód masowy (przewód idący ze środka płytki do zasilacza) i osobno idzie jednym przewodem napięcie anodowe (czerwony) i osobnym żarzenia (przewód dołączony do każdej lampy w miejsce żarzenia), Dobrze rozumiem? Czyli transformator uzwojenia ma osobne, ale masy tych napięć w zasilaczu później po odfiltrowaniu i wyprostowaniu łączą się w jednym miejscu?
Re: Zasilacz do wzmacniacza OTL jak podłączyć, kilka pytań
: pt, 21 października 2011, 19:55
autor: heiser092
Wybaczcie że tak piszę post pod postem, ale mam kolejne pytanie. Czy w zasilaczu minusy napięcia anodowego i żarzenia mogą tak być połączone jak na zdjęciu poniżej (zdjęcie jest typowo poglądowe). Z lewej strony są wejścia transformatora, a z drugiej strony połączone minusy i z tego punktu czy można podłączyć zasilacz pod tą konkretnie płytkę wzmacniacza w miejsce podłączenia masy która jest w pierwszym poście w linku? Czy wogóle można tak bezkarnie łączyć dwa minusy różnych napięć?
Re: Zasilacz do wzmacniacza OTL jak podłączyć, kilka pytań
: pn, 24 października 2011, 11:53
autor: uosiu
Jak najbardziej możesz połączyć te masy, jeśli prostujesz napięcie żarzenia to nie będziesz miał przydźwięku. Tylko pamiętaj, żeby zbić napięcie żarzenia rezystorami w zasilaczu (muszą to być rezystory odpowiedniej mocy), bo jak wyprostujesz 6,3V to dostaniesz 6,3V * pierwiastek z 2 czyli ok 8,8V. Musisz też uwzględnić odpowiednio wyższy prąd uzwojenia. Czyli jeśli chcesz uzyskać 6,3V 1A DC na wyjściu to musisz to tak naprawdę wyciągasz z uzwojenia 8,8/6,3*1= czyli 1,41A.