Strona 1 z 1

Zasilacz do urządzeń lampowych

: sob, 10 września 2011, 00:50
autor: Atlantis
Dotarła do mnie dzisiaj paczka z transformatorem do odbiorników lampowych, dokładnie taki sam jak w Mazurze. Mam zamiar zbudować sobie jakiś zasilacz do przyszłych projektów lampowych. Początkowo chciałem wykorzystać AZ1, ale teraz zaczynam zastanawiać się czy ma to sens - lampa rzadka, lepiej oszczędzać posiadane egzemplarze do wykorzystania w fabrycznych radiach. Czy zastosowanie w zasilaczu dwóch diod półprzewodnikowych ma jakieś minusy, przeciwwskazania o których powinienem wiedzieć? Z drugiej strony używając diod półprzewodnikowych będę mógł wyprowadzić na zewnątrz poza 6,3V AC również 4V AC. ;)

Co do samej części napięcia anodowego, to mam zamiar dać tam stabilizator gazowy otrzymując dwa napięcia - pełne 200-lkilkadziesiąt V oraz stabilizowane 150V. Tylko jak działa takie rozwiązanie? Mogę jednocześnie pobierać zasilanie z obydwu punktów dla jednego odbiornika?

Re: Zasilacz do urządzeń lampowych

: sob, 10 września 2011, 11:40
autor: biohack
Spózniłeś się troche wczesniej bym ci sprzedał zasilacz lampowy ;)

Re: Zasilacz do urządzeń lampowych

: pn, 19 września 2011, 23:57
autor: tszczesn
Atlantis pisze:Dotarła do mnie dzisiaj paczka z transformatorem do odbiorników lampowych, dokładnie taki sam jak w Mazurze. Mam zamiar zbudować sobie jakiś zasilacz do przyszłych projektów lampowych. Początkowo chciałem wykorzystać AZ1, ale teraz zaczynam zastanawiać się czy ma to sens - lampa rzadka, lepiej oszczędzać posiadane egzemplarze do wykorzystania w fabrycznych radiach. Czy zastosowanie w zasilaczu dwóch diod półprzewodnikowych ma jakieś minusy, przeciwwskazania o których powinienem wiedzieć? Z drugiej strony używając diod półprzewodnikowych będę mógł wyprowadzić na zewnątrz poza 6,3V AC również 4V AC. ;)
Żadnych. Dostaniesz w efekcie większa trwałość i mniejsze gabaryty, to chyba dobrze? :)
Atlantis pisze:Co do samej części napięcia anodowego, to mam zamiar dać tam stabilizator gazowy otrzymując dwa napięcia - pełne 200-lkilkadziesiąt V oraz stabilizowane 150V. Tylko jak działa takie rozwiązanie? Mogę jednocześnie pobierać zasilanie z obydwu punktów dla jednego odbiornika?
Działa dobrze. Pamiętaj tylko, że układ stabilizatora gazowego pobierze ci generalnie ciągle taki sam prąd z transformatora, niezależnie od obciążenia, trzeba to uwzględnić przy dobieraniu obciążalności transformatora. Obciążać możesz jednocześnie z obu punktów, pamiętając o obciążeniu wnoszonym przez stabilizator.

BTW - nigdy nie określiłbym AZ1 mianem 'rzadkiej' :)

Re: Zasilacz do urządzeń lampowych

: wt, 20 września 2011, 17:39
autor: gustaw353
Masz tu pełną dokumentację z obrazkami:
http://www.pauls-roehren.de/geraete/hea ... IP-32E.php
Jest w układzie jedna lampa prostownicza. Ma to uzasadnienie - zastanów się, po co ?