Co to za radio?? Zróba czy co???
: czw, 24 marca 2005, 21:23
Hejka, jak w temacie. Widział ktoś z Was takie radyjko????
Forum miłośników lamp i retro radiotechniki
http://trioda.stareradia.pl/
No nie wiem - widziałem różne rzeczyVault_Dweller pisze:Pewnie jakaś konstrukcja amatorska. W fabrycznych to szaski blaszane byly.
Były chassis drewniane, ale głównie w radiach z lat 20 i poczatków lat 30. Były też w odbiornikach produkowanych w czasie drugiej wojny światowej. Stosowano również bakelitowe chassis, a nawet z prasowanego kartonu. Naprawiałem kiedyś takiego Blaupunkta, bodajże 6W68. Miał chassis z grubego, prasowanego kartonu. Nie wiem po co akurat taki materiał. Pamiętam to radio jeszcze z jednego powodu - miało niezwykle "przemyślaną" konstrukcję, począwszy od cudownie "łatwego" w dostępie przełącznika zakresów, nad którym wykrzyczałem chyba cały słownik wulgaryzmów, a na magicznym oku AM2 umieszczonym tuż przy transformatorze głośnikowym skończywszy. Wyło niemiłosiernie, a przewody ekranowane były sztywne jak jasna cholera. Ok kończe bo to małe OT, a już same wspomnienie tego radia mi podnosi ciśnienie.Vault_Dweller pisze:Pewnie jakaś konstrukcja amatorska. W fabrycznych to szaski blaszane byly.
A jakie lampy tam siedzą? To mogłoby rozjaśnić pochodzenie...OTLamp pisze:Co do tego radia z załącznika, to wydaje mi się, że to może być jakiś zestaw do samodzielnego montażu lub wyrób z czasów IIW.Ś.
Na moje oko to jakieś wojskowe, pewnie niemieckie.jdubowski pisze: A jakie lampy tam siedzą? To mogłoby rozjaśnić pochodzenie...
Wydaje mi się że na lewo od opornika drutowego siedzi podstawka pod lampę serii RV, ale to tylko domysły.jdubowski pisze:A jakie lampy tam siedzą? To mogłoby rozjaśnić pochodzenie...
Raczej nie - za ładne jest. Może to byc produkt jakiegoś warsztatu tużpowojenny robiony z jak najprosztszych materiałów - widać tam podstawkę pod lampę RV12P2000 - wtedy było jej mnóstwo za fenigi. Całość radia nie wymaga prawie żadnych elementów 'wysokiej technologi', dzięki czemu było proste do wyprodukowania w zruinowanym kraju.Nieznaczny pisze:Według mnie jest to 'samoróbka'.
To fakt - a wyczarowywali na prawdę cuda - jeszcze jak kiedyś byłem krótkofalowcem to pamiętam niektóre konstrukcje z graciarni (tworzone ponoć we wczesnych latach sześciedziątych -mnie wtedy na świecie nie było) - niektóre powalały - rozwiązaniami mechanicznymi, poziomem estetyki i jakością wykonania.gsmok pisze:Młodszym Forumowiczom przypominam, że w tych latach polski radioamator miał naprawdę niewielkie możliwości materiałowe i sprzętowe.