Strona 1 z 2

Petla

: pn, 30 maja 2011, 15:38
autor: TooL46_2
Czolem,

Mam wolna duo-triode wiec zdecydowalem sie w koncu na petle szeregowa (jak znajde gdzies miejsce na zadku mojego wzmaka to moze bedzie i rownolegla). Naskrobalem sobie cos jak w zalaczniku po prawej; na razie bez wartosci elementow bo...

Pytanie mam do Was -- w kilku firmowych wzmacniaczach spotkalem sie z buforami przed petla opartymi o dwie triody -- jest jakies szczegolne uzasadnienie takiego rozwiazania ukladowego? Po co tak skoro mozna wtornik na jednej lampie zbudowac (takie rozwiazania 'firmowe' rowniez widzialem). Probowal/porownywal ktos z Was juz?

Re: Petla

: pn, 30 maja 2011, 20:31
autor: Thereminator
Vacuum Voodoo zaprezentował kiedyś taką szeregowo-równoległą pętlę:

Obrazek

Przerobić ją na szeregową, to raczej żaden problem.

Inna propozycja:

download/file.php?id=30091&mode=view

Re: Petla

: pn, 30 maja 2011, 23:03
autor: o-----c
Cool jest wtedy, gry Return pętli nie odwraca sygnału. Paru takich nie toleruje tego faktu. Można więc dać np. OPA552, zasilanego 60VDC - jest wtedy naprawdę przezroczysta. BTW poprawiłem znienacka pętlę w Lonestarze. Z pętlą jest teraz lepiej niż przedtem bez niej...

Re: Petla

: pn, 30 maja 2011, 23:32
autor: mroovka
Czy w przytoczonym wyżej układzie warunek nie będzie spełniony?
Oba stopnie w pętli są odwracające, natomiast sygnał DRY do miksu idzie wprost, wtórnikiem, więc
myślałem, że jest OK...

Pętla w LS mocno przebudowana?

Re: Petla

: pn, 30 maja 2011, 23:36
autor: VacuumVoodoo
A juz calkiem cool jest wtedy gdy faze Return petli mozna przelaczac miedzy 0 a 180 stopni bo tak naprawde nigdy nie wiadomo co effekt wlaczony w petle z ta faza robi. Petla pokazana wyzej jest skonstruowana przez pewnego Norwega. Faktycznie dziala b. dobrze jezeli efekt w petli zachowuje faze. Jezeli odwraca to czasem sie to odczuwa w ustawienaich rownoleglych.

Re: Petla

: wt, 31 maja 2011, 00:52
autor: TooL46_2
Teraz chyba rozumiem, po co jest ta pierwsza trioda w trzy-triodowym ukladzie. Swoja droga -- przyklad wymyslny -- ale jesli w petli beda pomieszane odwracajace i nieodwracajace efekty to przelacznik nam sie i tak nie przyda. Choc zgadzam sie, ze lepiej go miec niz nie ;)

Dzieki za odzew! Pora kupic drukarke i cos wytrawic :twisted:

Re: Petla

: wt, 31 maja 2011, 10:15
autor: o-----c
VacuumVoodoo pisze:A juz calkiem cool jest wtedy gdy faze Return petli mozna przelaczac miedzy 0 a 180 stopni b...
- otóż to. Dlatego nie bez powodu wskazałem na opampa :-) BTW istnieją proste schematy umożliwiające płynną zmianę wzmocnienia z -1 na +1
:-)

Re: Petla

: czw, 2 czerwca 2011, 08:35
autor: TooL46_2
Canio pisze:BTW istnieją proste schematy umożliwiające płynną zmianę wzmocnienia z -1 na +1
:-)
A moglbys podpowiedziec cos blizej? Bo ja na lampach sie slabo znam ale na opampach to juz w ogole ;) Z gory podziekowal!

Re: Petla

: czw, 2 czerwca 2011, 10:29
autor: KaKa

Re: Petla

: czw, 2 czerwca 2011, 10:42
autor: TooL46_2
Hmmm uklad ciekawy. Aczkolwiek, oczywiscie, musze wsadzic patyk w szprychy ;) W dalszym ciagu to nie rozwiazuje problemu gdy w czasie gry zalaczasz efekt ktory odwraca faze, a potem go wylaczasz i wtedy otrzymujesz sygnal z faza nieodwrocona...

Jestem na etapie, ze raczej wiele kombinowal nie bede -- pewnie skonczy sie na tym, co nabazgralem z ewentualnymi zmianami takimi, jak proponowal Olek (cytowanymi przez Thereminatora). Pytam glownie z wrodzonej ciekawosci i na przyszlosc.

EDIT: tak teraz patrze na ta petle szeregowo-rownolegla i cos mi nie pasuje z tym potencjometrem MIX -- w jednym skrajnie dolnym polozeniu tylko sygnal z dolnej galezi pierwszej triody (wtornik) bedzie podawany na wyjscie petli, z pominieciem calkowitym SEND/RETURN... Myle sie? :?

Re: Petla

: czw, 2 czerwca 2011, 10:53
autor: mroovka
No tak. Miksujesz sygnały DRY i WET, a to ustawienie to 100% DRY, czyli ok. Jeżeli wartości skrajne uważasz za niepotrzebne, to do potencjometru możesz dodać rezystory szeregowe...

Re: Petla

: czw, 2 czerwca 2011, 11:01
autor: TooL46_2
Chyba sie nie zrozumielismy -- ja wiem jak zaproponowana petle przerobic na szeregowa.

Problem mam tylko w tym, ze to ma byc petla szeregowo-rownolegla (rozumuje, ze zmiana z jednej na druga realizowana mialaby byc przy pomocy tego potka) a w proponowanym rozwiazaniu mam trudnosc w zobaczeniu petli szeregowej... Przeciez w dolnym polozeniu wyjscie i powrot sa calkowicie pomijane (sygnal z drugiej triody jest zwierany do masy) wiec i efekt wpiety w taka petle nie bedzie za nic slyszany... :?

Ja bym zrobil jak w zalaczniku.

Re: Petla

: czw, 2 czerwca 2011, 12:38
autor: Thereminator
Zauważ jak narysowany jest potencjometr miksujący - celowo w jednej połówce masa jest narysowana u góry a w drugiej u dołu: w obu połówkach zmasowane są skrajne przeciwległe końcówki. W rezultacie przy sygnale DRY skręconym do 0 masz sygnał WET ustawiony na maksimum i vice versa.
floop.PNG
floop.PNG (14.09 KiB) Przejrzano 869 razy

Re: Petla

: czw, 2 czerwca 2011, 12:49
autor: TooL46_2
Obrazek

O masach to widzialem... Pomrocznosc jasna normalnie...

Re: Petla

: czw, 2 czerwca 2011, 13:29
autor: jethrotull
TooL46_2 pisze:Hmmm uklad ciekawy. Aczkolwiek, oczywiscie, musze wsadzic patyk w szprychy ;) W dalszym ciagu to nie rozwiazuje problemu gdy w czasie gry zalaczasz efekt ktory odwraca faze, a potem go wylaczasz i wtedy otrzymujesz sygnal z faza nieodwrocona...
Rozwiązuje, bo faza ma znaczenie jedynie gdy grasz z włączonym efektem, i to tylko w trybie równoległym.
Za to nie rozwiązuje to problemu gdy masz w pętli więcej niż jeden efekt, np. jeden odwraca faze a drugi nie, i używasz ich na zmianę.
Albo jak masz dwa efekty odwracające fazę i raz włączasz jeden a raz oba.