Dobór elementów przetwornicy

Układy półprzewodnikowe pełniące ważne funkcje pomocnicze w układach lampowych.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

mkali
250...374 postów
250...374 postów
Posty: 282
Rejestracja: pt, 2 marca 2007, 17:22
Lokalizacja: Kraków

Dobór elementów przetwornicy

Post autor: mkali »

Witam,

Przeglądając forum natknąłem się na parę projektów przetwornic. Szczególnie podoba mi się prostota rozwiązania zaproponowanego przez Tomasza Gumnego w tym wątku:
viewtopic.php?f=19&t=10685&start=30

schemat:
Obrazek

Ponieważ temat jest dla mnie nowy mam pytania:
- Jak dobrać wartość dławika?
- Jaka jest maksymalna wartość kondensatora na wyjściu układu?
- Czy potrzebuję dodatkowego filtru na wejściu żeby uniknąć "zaśmiecenia" napięcia wejściowego(zasilacz jest wspólny dla kilku modułów, reszta z nich jest zasilana niskim napięciem)

U mnie napięcie wejściowe to 24V, pobór prądu to mniej niż 10mA.

Będę wdzięczny za podpowiedzi

Michał
_idu

Re: Dobór elementów przetwornicy

Post autor: _idu »

mkali pisze: - Jak dobrać wartość dławika?
Nota katalogowa, albo ogólna teoria liczenia takich przetwornic. Trochę liczenia. Jeśli to dla Ciebie nowość to niestety trzeba się "obczytać" nt tych układów.
Niestety ten scalak był projektowany do bardziej rozbudowanych przetwornic - więc może nie być w notach katalogowych opisanego tak prostego przypadku. Czyli wymagać będzie od Ciebie większej analizy.
Polecałbym jednak MC34063A - tańszy i jest dobrze opisany co doprojektowania do takiej właśnie aplikacji (specjalnie pod przetwornice bez separacji galwanicznej - podwyższająca napięcie, obniżająca napięcie, oraz odwracająca biegunowość.
Jeśli napięcie wyjściowe nie przekracza 60 - 65V to nie potrzeba dodatkowego tranzystora kluczującego. A proponowany scalak kosztuje jakieś 2 - 3 PLN. Karta katalogowa (lub aplikacja z netu) i masz policzone elementy.
mkali pisze: - Jaka jest maksymalna wartość kondensatora na wyjściu układu?
Wartość jest kompromisem pomiędzy
- tętnieniami na wyjściu (im większa pojemność tym mniejsze tętnienia, czyli tym lepiej
- koszt kondesatora - wiadomo im większa pojemność tym drożej (opłąca się dawać równoległe łączone kondesatory o mniejszej pojemności,
- czas startu przetwornicy -- ładowanie tego kondesatora powoduje powstanie znacznego prądu rozruchowego. Wtedy mamy na pewno nasycanie się rdzenia dławika, czyli w sumie to max wartość wynika z ew strat mocy w momencie rozruchu przetwornicy.
mkali pisze: - Czy potrzebuję dodatkowego filtru na wejściu żeby uniknąć "zaśmiecenia" napięcia wejściowego(zasilacz jest wspólny dla kilku modułów, reszta z nich jest zasilana niskim napięciem)
To zależy jak reszta jest wrażliwa na zakłócenia.


Noty katalogowe: http://www.datasheetcatalog.com/datashe ... 063A.shtml
Kalkulatorek: http://www.nomad.ee/micros/mc34063a/index.shtml
mkali
250...374 postów
250...374 postów
Posty: 282
Rejestracja: pt, 2 marca 2007, 17:22
Lokalizacja: Kraków

Re: Dobór elementów przetwornicy

Post autor: mkali »

Dziękuję za odpowiedź. Poczytałem trochę o przetwornicach i już wiem, że w przypadku step-up nie ma czegoś takiego jak obciążenie podkrytyczne, czyli jeśli dam duży dławik wszystko będzie ok, prawda?

Co do dodatkowego filtru na wejściu myślę o filtrze CLC(4.7uF, 8.2uH, 4.7uF) - niestety reszta urządzeń jest wrażliwa na zakłócenia.

Dzisiaj zamawiam części, jak coś skleję to dam znać jak poszło :)

m.
jackone
10...14 postów
10...14 postów
Posty: 12
Rejestracja: ndz, 1 maja 2011, 22:59

Re: Dobór elementów przetwornicy

Post autor: jackone »

Jak reszta układów jest wrażliwa (duża czułość/wysokie impedancje/duża szybkość) to umieść przetwornicę na osobnej płytce zamkniętą w klatce ekranującej. Bardziej martwiłbym się na Twoim miejscu przesączaniem się harmonicznych na linie zasilania jak samymi tętnieniami. :idea:
ODPOWIEDZ