Strona 1 z 2

Filtry

: ndz, 13 lutego 2011, 13:00
autor: TooL46_2
Witam po 'dlugiej' nieobecnosci ;)

Eksperymentuje sobie troche z roznymi filtrami wpinanymi albo miedzy ostatni stopien przedwzmacniacza i inwerter, albo w petle sprzezenia zwrotnego. Do tej pory bawilem sie glownie filtrami gorno- lub dolno-przepustowymi. Naszla mnie ostatnio jednak ochota by podzialac troche z filtrami przepuszczajacymi lub blokujacymi pewne pasmo. Niestety, jedyne schematy, ktore znalazlem w sieci pod haslem band reject, band pass lub notch filter sa do opampow... Probowalem poszukac, jak ew. zaadaptowac wiedze/schemat z opampami do lamp ale niestety nie znalazlem niczego, co pomogloby mi 'przejsc' pomiedzy jednymi a drugimi...

Moglby ktos madrzejszy pomoc? Albo pokierowac do literatury/miejsc w necie, gdzie moglbym poczytac? Wdzieczny bede ze ho ho! ;)

Pozdr,
-Tomek

Re: Filtry

: ndz, 13 lutego 2011, 13:02
autor: Marvel
Szukaj pod "Twin T".

Re: Filtry

: ndz, 13 lutego 2011, 13:12
autor: TooL46_2
Dzieki Marvel. To juz tez przerabialem. Ale...

Chcialbym moc regulowac poziom jak i pasmo takiego filtra a jedyne filtry potrafiace tego dokonac, ktore znalazlem, byly aktywne... A wszystkie aktywne filtry, ktore znalazlem, sa na opampach. A ze w koncu stanelo na 4 stopniach w moim wzmaku, i mam dwie triody 'luzem' to chcialbym je jakos wykorzystac. Petli mi sie nie chce robic a i srednio mi potrzebna.

Chyba, ze zastosowalbym podwojny potencjometr w filtrze pasywnym, z tym, ze jeden z nich 'zbocznikowalbym' rezystorem o odpowiedniej opornosci tak, by uzyskac te R/2. To tez jest jakis pomysl...

Re: Filtry

: ndz, 13 lutego 2011, 13:24
autor: KaKa
15 sekund
Na polskiej wiki jest, na angielskiej jakby mniej :roll:

Re: Filtry

: ndz, 13 lutego 2011, 13:52
autor: Marvel
TooL46_2 pisze:Chcialbym moc regulowac poziom jak i pasmo takiego filtra
Pasmo regulujesz przełączając wartości R i C. Poziom regulujesz wstawiając potencjometr zamiast rezystora. Doprawdy, nie widzę problemu.

PS. Na Forum jest nawet foto PCB takiego przełączanego filtra pasmowo przepustowego... 8)

Re: Filtry

: pn, 14 lutego 2011, 11:45
autor: TooL46_2
Dzieki Panowie! :)

Poszukalem, poszperalem, i naskrobalem cos, jak w zalaczniku. Wzorowalem sie na tym dokumencie (pp. 16-36 -- 16-39, a konkretnie na rysunku 16-38). Ma to sens i prawo zadzialac?

Z gory dzieki za odpowiedzi!

Re: Filtry

: pn, 14 lutego 2011, 12:01
autor: VacuumVoodoo
TooL46_2 pisze: Ma to sens i prawo zadzialac?
Z gory dzieki za odpowiedzi!
Dopoki nie skonkretyzujesz pytania nie bedzie odpowiedzi z sensem.
Napisz jakie byly twoje zalozenia, jak ten uklad ma sie zachowywac.

Re: Filtry

: pn, 14 lutego 2011, 12:07
autor: TooL46_2
Sorry, rzeczywiscie, powinienem byl dopisac.

Chodzi mi mid-cut w okolicach 400Hz. Intensity ma regulowac poziom, jak gleboko taki filtr wycina zadana czestotliwosc, jednoczesnie poszerzajac troche pasmo, ktore wycina. Jesli taki koncept wyjdzie, to myslalem jeszcze zeby wrzucic 3-pozycyjny przelacznik, by moc regulowac np. f_middle = 400Hz, 430Hz, 450Hz albo 480Hz. Ale to juz kwestia prob, co by mi bardziej pasowalo.

Mam nadzieje, ze to wystarczy, bo taki jest moj zamysl tego modu :)

Re: Filtry

: pn, 14 lutego 2011, 12:35
autor: VacuumVoodoo
O ile pamietam posiadasz ksiazke Merlina o przedwzmacniaczach. Tam poszukaj.
Przelaczanie srodkowej czestotliwosci filtru pasmowo zaporowego w skokach co 30Hz w okolicach 400Hz nie ma zbytnich szans powodzenia.
Po pierwsze to zbyt duzej zmiany nie uslyszysz.
Po drugie wymaga to komponentow o tolerancji sporo lepszej niz 1%

A skoro masz 2 triody wolne to mozesz zrobic pseudoaktywny EQ filtr RLC gdzie zyrator (google: Gyrator) na jednej triodzie bedzie udawal "L", calosc wzorowana na EQ z np Ampega.

Re: Filtry

: pn, 14 lutego 2011, 12:42
autor: TooL46_2
Ksiazke mam i poszukam :) Jesli chodzi o skoki to wzialem je sobie z glowy -- moga byc inne ciecia. To juz zostawie sobie na koniec -- jak mi sie uda uruchomic pierwszy projekt. Ksiazke znalezc tylko musze ;)

Pomysl z pseudoaktywnym EQ mi sie podoba! Poczytam! Dzieki za pomoc!

Re: Filtry

: śr, 2 marca 2011, 10:01
autor: TooL46_2
Wracam :)

Z pytaniami. Albo ja szukac nie potrafie, albo w sieci nie ma tego czego szukam... Szukalem pod haslami OR(tube/valve) OR(gyrator/RLC/L emulation/etc) ale znajduje tylko informacje o opampach. Bazujac wiec na tym i mojej 'wiedzy' elektronicznej naskrobalem jak wg mnie powinien wygladac schemat ideowy zyratora na lampie.

Czy moglby ktos zagladnac do zalacznika czy ide w dobrym kierunku? Obok zalaczam schemat zyratora opartego na opampie na ktorym sie wzorowalem.

Na schemacie: R1 jest odpowiednikiem R6, C2 ~ C3, R7 ~ R4. Rezystory R2 i R3+R4 ustalaja punkt pracy lampy, C1 (rzedu pewnie 100n) separuje wejscie V1A ktore 'wisi' na wysokim potencjale. Ma to sens?

Dzieki z gory.

Re: Filtry

: śr, 2 marca 2011, 13:06
autor: sppp
Lampę masz połączoną w diodę, więc raczej działać nie będzie. Chyba trochę zbyt bezpośrednio przechodzisz od op-ampa do lampy :wink: .

Re: Filtry

: śr, 2 marca 2011, 21:07
autor: TooL46_2
Hmmmm... Racja :? Dlatego napisalem -- 'wiedza'... To co bys doradzil? W poczatkowej wersji mialem miedzy anoda a siatka kondensator...

Na lampach sie nie znam, ale na opampach to juz w ogole 8)

Re: Filtry

: śr, 2 marca 2011, 23:58
autor: sppp
Co bym radził:
- zrobić na opampach i nie utrudniać sobie życia
- w przypadku uzależnienia od utrudniania sobie życia - zrobić opampa na lampach :mrgreen:
Teoretycznie lampę można potraktować jak "opamp". Masz wejście odwracające na siatce, masz wejście nieodwracające na katodzie i masz wyjście na anodzie, niestety tylko wysokoimpedancyjne. W pierwszym przypadku lampa pracuje ze wspólną katodą, w drugim ze wspólną siatką, w trzecim - przydałoby się, żeby pracowała ze wspólną anodą żeby była niska impedancja wyjściowa. Niestety lampa nie może pracować we wszystkich tych konfiguracjach równocześnie. Taki lampowy opamp mógłbyś teoretycznie zrobić na 4 triodach (czyli 2 lampach), na pierwszych 2 wzmacniacz różnicowy, na 2 pozostałych wyjściowy stopień WK-WA. Tylko po co? Parametry będą gorsze niż opampa a cała "magia" lamp zostanie zjedzona przez głębokie USZ.
Opampy wymyślono po to, żeby ułatwić ludziom życie. Tu masz fajne info o opampach:
http://home.agh.edu.pl/~maziarz/LabPE/wzmacniacz.html#5

Re: Filtry

: czw, 3 marca 2011, 00:27
autor: VacuumVoodoo
Opamp jest w ukladzie wtornika A=+1.Wystarczy wtornik katodowy i troche kleju dookola aby elementy tworzace zyrator nie wplynely na punkt pracy triody. Nie bedzie to idealny zyrator ale wystarczy do mniej krytycznych zastosowan. Do filtrow pomiarowych oczywiscie nie bedzie sie nadawal-