Strona 1 z 1
Lampowy kompresor do gitary basowej.
: śr, 6 października 2010, 19:04
autor: zibisound
Witam. Uruchomiłem układ na 2* ECC83, podany na elektrodzie i niestety, nie działa. Poszukuję takiego układu, który został uruchomiony i działa. Może być na jednej lub dwóch lampach. Mam schematy na scalakach , ale wolę, aby head lampowy miał kompresor też lampowy. Pozdrawiam- Zygmunt.PS. Szukałem w googlach, ale nic konkretnego nie znalazłem.
Re: Lampowy kompresor do gitary basowej.
: śr, 6 października 2010, 19:20
autor: Oloorin
Zapodaj schemat i zdjęcia tego co zrobiłeś.
Re: Lampowy kompresor do gitary basowej.
: śr, 6 października 2010, 19:24
autor: PzP
Właśnie, zapodaj schemat. Mi też chodzi po głowie coś do basu, ale będzie to raczej lampowy preamp + nieco bardziej zaawansowany kompresor na specjalizowanej kości (THAT4301).
Re: Lampowy kompresor do gitary basowej.
: śr, 6 października 2010, 20:49
autor: zibisound
Witam. Załączam schemat kompresora i proszę zwrócić uwagę na siatkę drugiej triody, jak pisałem w poście, na jednym schemacie jest w powietrzu a na drugim- zwarta z anodą. bez tego zwarcia układ nie działa. Pozdrawiam i czekam na opinie- Zygmunt. PS. Mozna kupić w AVT kit 302 i jest to rozbudowany kompresor na scalakach.

- schemat kompresora lampowego
Re: Lampowy kompresor do gitary basowej.
: śr, 6 października 2010, 20:54
autor: gkoz
Kiedyś na forum basoofka spotkałem się z takim ciekawym rozwiązaniem, może coś pomoże.
Re: Lampowy kompresor do gitary basowej.
: śr, 6 października 2010, 20:59
autor: Thereminator
Kilka lat temu Alek opublikował opis kompresora w EP (potem takze w swojej książce).
http://www.elportal.pl/ea/kompresor.html
Re: Lampowy kompresor do gitary basowej.
: śr, 6 października 2010, 21:22
autor: painlust
Ten kompresor jest megarozbudowany... Jednak użytą selektodę można zapewne zastąpić bardziej śmieciową EF183 czy powszechniejszą EBF89 a ECC88 bardziej śmieciową PCC88.
Re: Lampowy kompresor do gitary basowej.
: czw, 7 października 2010, 14:26
autor: o-----c
Wykonanie stricte lampowego kompresora do gitary lub gitary basowej może być niezwykle trudne, szczególnie jeśli ma to skutecznie działać (dynamika sygnału!). Pewną alternatywą są układy hybrydowe, w których tor sygnału jest rzeczywiście "lampowy", ale elementy wykonawcze już niekoniecznie - fotorezystory, diody Si, mostki Si, tranzystory polowe i bipolarne, itp, itd. W miarę skuteczne, gotowe kompresory hybrydowe znajdujemy we wzmacniaczach, np. Trace Elliot V8, Marshall VBA400, Ampeg SVT4pro czy ew. Peavey 400 Classic (tu akurat w końcówce mocy). Spotykane tu i ówdzie czysto lampowe układy raczej nadawały się do kompresji sygnałów liniowych niż do instrumentu o takiej dynamice jak gitara.