Strona 1 z 1

Szczelina w transformatorze SE

: czw, 5 sierpnia 2010, 21:50
autor: elektro_nowy
Nie rozumiem jaką w praktyce ma ona mieć postać. :( Na stronie http://www.fonar.com.pl/audio/projekty/ ... rafgl1.htm napotykam zagmatwany opis: "Jak widać z rys.10 strumień magnetyczny przepływając w rdzeniu, napotyka na swej drodze albo szczelinę powietrzną "lp" lub dwie, które razem tworzą długość jej równą "lp".". Przy czym rys. 10 jest maciupeńki i nic nie widać.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Może to ktoś potrafi przetłumaczyć z polskiego na nasze a może nie, ważniejsza jest konkretna odpowiedź na pytanie: obliczam transformator i wychodzi mi że szczelina ma mieć na przykład 0,1 mm. To jaki gruby papierek ja mam włożyć między kształtki E i I - 0,1 mm czy 0,05 mm, bo tam są jakieś dwa strumienie? A innym razem jeden? :shock:

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Re: Szczelina w transformatorze SE

: czw, 5 sierpnia 2010, 22:11
autor: painlust
Dajemy albo szczelinę we wszystkich kolumnach albo szczeline tylko w kolumnie środkowej ale 2xszerszą. Wzory masz pewnie na szczelinę we wszystkich kolumnach (dla kształtek EI). ta druga opcja to dla kształtek typu M rzadziej spotykanych.

Re: Szczelina w transformatorze SE

: pt, 6 sierpnia 2010, 11:32
autor: elektro_nowy
A jednak! Opis z książki "Z radiem i telewizją za pan brat" Koniga: "Wybierzemy rdzeń EI66 o przekroju 4,8 cm2 (...) Obliczamy a = 0,012 * sqrt(4,8 cm2) = 0,26 mm. Szczelina występuje zarówno w kolumnie środkowej jak i obu kolumnach zewnętrznych, o połowę cieńszych; dlatego przekładka papierowa może mieć grubość tylko 0,13 mm".
Kurdebalans, dlaczego nie wspomniano o tym w innych opisach? Ktoś obliczy że szczelina ma mieć 0,26 mm i wstawi papierek o grubości 0,26 mm. Dwa razy za gruby!

Re: Szczelina w transformatorze SE

: pt, 6 sierpnia 2010, 11:37
autor: painlust
A ty jesteś pewny, że on korzystał z tych samych wzorów? Przecież we wzorze można dodać 1/2 i wyjdzie na to samo.

Re: Szczelina w transformatorze SE

: pt, 6 sierpnia 2010, 14:09
autor: ATM
:arrow: Elektro_nowy

Jest dokładnie tak jak napisałeś, jeśli przekładka izolacyjna, sięga na wszystkie kolumny, szczelina powinna mieć tylko połowę wyliczonej długości.

Po uruchomieniu wzmacniacza, trzeba sprawdzić dół pasma, i poziom zniekształceń. Jeśli wzrastają, lub na oscyloskopie widać wyraźne zniekształcenia sinusa, szczelina jest zbyt mała.
Przy rdzeniu E I, rozkładanie rdzenia jest dość uciążliwe. Łatwiej z rdzeniem 2xC (RZC)