Strona 1 z 4

85 lat PR

: śr, 4 sierpnia 2010, 13:27
autor: anka
Witam .Aktualnie trwają przygotowania do tegorocznej Krajowej Wystawy z okazji 85 lecia Polskiego Radia.Z tej okazji kompletowana jest dokumentacja znaczących polskich dokonań w tej dziedzinie.Między innymi poszukiwana jest informacja n.t. dokonań grupy inżynierów poznańskich z roku 1929 , którzy w kwietniu 1929 roku !!! dokonali pierwszej w Polsce a trzeciej w Europie udanej transmisji obrazu drogą radiową /z użyciem Aparatury Fultona/.Zwracam się do Kolegów w szczególności Tych z Wielkopolski o "rozejrzenie się za ewentualnymi śladami" tych dokonań.Pzdr.

Re: 85 lat PR

: śr, 25 sierpnia 2010, 17:06
autor: anka
Witam.Oficjalne otwarcie Wystawy "Tu Polskie Radio 1925-2010" w dniu 2 września .Wystawa czynna będzie do 17 pażdziernika b.r.Na Wystawie prezentowana będzie m.in. bogata kolekcja eksponatów z dziedzin techniki nadawczej i odbiorczej.Wystawiona będzie również bogata kolekcja szeroko rozumianej dokumentacji historycznej związanej z polską radiofonią.

Re: 85 lat PR

: czw, 26 sierpnia 2010, 10:27
autor: anka
W uzupełnieniu informacji n.t.Wystawy, otóż będzie ona na terenie Zamku Królewskiego a nie Muzeum Historycznego Warszawy jak "wisi w necie".

Re: 85 lat PR

: ndz, 5 września 2010, 09:05
autor: anka
Witam.W ubiegły czwartek na Zamku Królewskim odbyło się uroczyste otwarcie Wystawy"Halo tu Polskie Radio 1925-2010" z udziałem wielu zasłużonych dla PR Osób reprezentujących świat kultury i techniki.Na uroczystości obecny był również wnuczek pierwszego dyrektora naczelnego Polskiego Radia doktora Zygmunta Chamca /1925-1934r./ p. Andrzej Tarnawski . Przekazał on Polskiemu Radiu zabytkowy portret dyrektora Chamca /autorstwa Norblina/.W swym wystąpieniu z tej okazji, między innym, podał mało znany i "niezręczny fakt" z historii Polskiego Radia.W 1934r. do gabinetu gabinetu dziadka zawitał kilku oficerów i bezceremonialnie wyprowadziło dyrektora .Tak została przerwana działalność Postaci wielce zasłużonej dla powstania i rozwoju polskiej radiofonii.W słowie wyjaśnienia do tej relacji p.red Matul prowadzący uroczystość raczej "nieśmiało" wyjaśnił ,że opisany fakt był elementem złożonego procesu upaństwowienia Polskiego Radia. Pozdrawiam i zachęcam wielce do odwiedzenia Wystawy.

Re: 85 lat PR

: pn, 13 września 2010, 20:27
autor: Marcin K.
Może ktoś zna powód dlaczego od dzisiaj do 26 września jest przerwa w nadawaniu na falach długich? Konserwacja nadajnika? Nigdy to tak długo nie trwało :roll: http://www.polskieradio.pl/czestotliwosci/przerwy/

Re: 85 lat PR

: wt, 14 września 2010, 17:12
autor: anka
Witam.Na podstawie informacji /nie w 100% potwierdzonej / rozpoczął się kolejny przegląd infrastruktury technicznej /z umowy gwarancyjnej wynika warunek dokonywania przeglądów w okresach 5-letnich/. Podczas poprzednich przeglądów PR dysponowało rezerwą w Raszynie .Rezerwą tą już nie dysponuje .Pzdr.

Re: 85 lat PR

: wt, 14 września 2010, 17:49
autor: Alek
Czy to znaczy, że nadajnik w Raszynie został całkowicie rozebrany?

Re: 85 lat PR

: wt, 14 września 2010, 18:04
autor: anka
To może znaczyć ,ale nie musi,że nie jest w dyspozycji Polskiego Radia.

Re: 85 lat PR

: wt, 14 września 2010, 19:13
autor: Marcin K.
No to ciągnijmy temat w tym miejscu...
Nigdy nie było sytuacji (nie wliczając runięcie masztu w Konstantynowie i czasów II WŚ) żeby PR 1 nie nadawało na falach długich. Zawsze przełączano się na zapasowy nadajnik, choćby a 198kHz, coś mi tu nie pasuje. Czy to z powodu nie płacenia abonamentu czy z powodu "rządów" rządu? Nie wiem ale nie podoba mnie się to i napewno wielu obywatelom również. Byle tylko 26 dnia bm. radiostacja ruszyła :roll:

Re: 85 lat PR

: wt, 14 września 2010, 19:43
autor: Atlantis
Mi też to się bardzo nie podoba. Zwłaszcza, że z tego co zauważyłem sporo ludzi spośród tych, którzy słuchają PR1 - słuchają go na 225 kHz. Po prawdzie niejednokrotnie jest to wina tylko i wyłącznie starego, zdezelowanego odbiornika, który:
- Ma urwaną antenę teleskopową i kiepsko odbiera na UKF.
- Odbiera UKF na zakresie OIRT, a więc nie odbiera wcale.
- Nie posiada zakresu UKF.
Znam jednak przypadki ludzi, którzy mając radio ze sprawnym odbiorem UKF słuchają jedynki właśnie na falach długich. I nie mówię tutaj o radioamatorach, którzy lubią "klasyczne" brzmienie dolnych pasm.

Ja akurat nie odczuję szczególnie tego braku, gdyż mieszkam w pobliżu dużej aglomeracji, w zasięgu kilku lokalnych ośrodków nadawczych. Sporo stacji można tutaj odebrać nawet za pomocą anteny typu "kawałek drutu". Jednak mogę sobie wyobrazić, że sporo ludzi mieszka w miejscowościach, gdzie odbiór jest bardziej utrudniony. Nie każdy musi mieć możliwość słuchania radia Internetowego (spora część pewnej grupy wiekowej nawet nie wie co to jest "ten cały Internet"). Sądzę, że ciszę na 225kHz odczuje dosyć spora grupa ludzi. Mam nadzieję, że nikomu nie przyjdzie do głowy definitywne wyłączanie Solca Kujawskiego...

Re: 85 lat PR

: wt, 14 września 2010, 19:54
autor: k24
Dzisiaj miałem odwiedziny kilku osób, przyczyna ta sama - zepsuło mi się radio. :|

Re: 85 lat PR

: śr, 15 września 2010, 08:30
autor: Marcin K.
Atlantis pisze: Znam jednak przypadki ludzi, którzy mając radio ze sprawnym odbiorem UKF słuchają jedynki właśnie na falach długich.
Mój dziadek, chociaż przestroiłem mu wszystkie radia, wciąż przestawia odbiornik na długie fale. to przyzwyczajenie, dawniej była tylko jedna sensowna stacja do, której można było słuchać (nie licząc WE i stacyj lokalnych). Teraz nie jest tak łatwo odnaleźć PR1 na UKF w gąszczu syfu jaki zapodają nam stacje komercyjne. Chociaż w moim okręgu Jedynka i tak nadaje na fajnej i prostej częstotliwości bo 87,5MHz czyli sam początek zakresu.
Pozdrawiam!

Re: 85 lat PR

: śr, 15 września 2010, 09:31
autor: _idu
PR na długich falach zamilknie. To jest przesądzone. Zadecyduje o tym polityka a głowniej dążenie do monopolizacji mediów przez obecne elity polityczne.
To widać po innych nadawcach:

- TVP uwalone do parteru, PR bez środków finansowych
- Polsat gnojony co chwilę absurdalnymi zakazami i karami.
- bankrutujące TVN i ITI wsparte sowitą dotacją z budżetu Warszawy (niby na otoczenie stadionu Legii - czyli na modernizację budynków i przeznaczenie ich pod wynajem - dysponentem jest TVN i ITI).
- próba kolejnego storpedowania fuzji dwóch nadawców Polsatu i C+ (pierwsze kroki już są zrobione - jeden zakończony drugi przesunięty na grudzień bo BBC nie chce zmieniać umowy przed jej końcem) - bo to oznaczałoby klęskę platform należących do ITI - Agora zaczyna promować ideę uwalenia Ekstraklasy aby ew. pozbawić połączone platformy klientów - cel jeden jedyna stacją mająca prawa do Ekstraklasy ma być nSport. Podobnie jak w przypadku afery Rywina wtedy chodziło o to że gdyby Polsat połączył się z C+ (był już przygotowywany wspólny kanał sportowy połączenie C+ i Polsatu Sport) - Agora miała wierzytelność u Solorza a że SLD nie chciało uwzględniać w podziale mediów partii poniżej progu wyborczego (UW - obecne PO) to to zadłużenie było szansą na kanał TV. Fuzja Polsatu Cyfrowego i Cyfry+ groziła wykupem wierzytelności czyli uniezależnieniem się Polsatu od Agory - pmiętace tez zapewne zniszczenie RMF'u mniej więcej w tym samym czasie - niestety plany zepsuł po części koncern Axel Springer.
A na różnych forach widać zmasowaną akcję promującą Nkę i TNK - po części ITI uruchomiło kolejny nowy ogłupiacz dla młodzieży...

Na razie jest tylko wyczekiwanie jak SLD wypadnie słabo w wyborach samorządowych to bezie pełna rzeź w mediach. Nadajnik długofalowy pójdzie w odstawkę jak Raszyn. Będzie prosta nagonka w dyspozycyjnych gazetkach - emisja na falach długich za pieniądze podatników to marnowanie kasy i dlatego trzeba zrobić podwyżkę VAT itd... Tak jak obecnie szkaluje się tych co chcą oglądać Ekstraklasie płacą za to z własnej kieszeni. Wg mnie nawet nie będzie przejścia na DRM nadajnika w Solcu. Pogódźcie się z tym - mam najbliższe 8 lat monopolu partyjnego w rządzie, spółkach państwowych i instytucjach państwowych.
Politycy mają gdzieś społeczeństwo tym bardziej teraz jak mają pełnię władzy. Łatwo się niszczy ale ciężko cokolwiek odbudowuje.

Przepraszam za dygresję polityczną ale niestety wbrew rządowej propagandzie mamy teraz okres silnego upolitycznienie mediów nad którymi mają kontrolę.

Może PR1 wróci po 26 IX (ale daję co najwyżej 70% szans na to) ale może ono zamilknąć jeszcze w tym roku - po wyborach samorządowych.

Re: 85 lat PR

: śr, 15 września 2010, 10:02
autor: Atlantis
Mam nadzieję, że się mylisz... Za utrzymaniem działającej infrastruktury w Solcu Kujawskim przemawia jednak ten fakt, że stacja jest słyszalna również na sporym obszarze Europy. Nadaje więc do rodaków za granicą oraz stanowi wizytówkę naszego kraju. Satelity i streaming przez Internet tego nie zastąpią - pierwsze rozwiązanie jest typowo stacjonarne, drugie wiąże się z opłatami. Radio wystarczy włączyć i ustawić odpowiednią częstotliwość.

A gdyby jednak doszło do najgorszego - mam nadzieję, że na terenie naszego kraju da się jeszcze czegoś słuchać na AM? Ja wieczorami słyszę kilka stacji w różnych językach: rosyjski (albo ukraiński), czeski, niemiecki, angielski. Nawet na prostych, kilkutranzystorowych odbiornikach o bezpośrednim wzmocnieniu. Mam nadzieję, że po potencjalnym zamknięciu 225kHz będą w eterze jeszcze jakieś "punkty orientacyjne" przydatne przy uruchamianiu własnoręcznie wykonanych odbiorników (np. lampowego reakcyjniaka)?

Re: 85 lat PR

: śr, 15 września 2010, 11:03
autor: Maciek1
Jeśli zamilknie Solec to proponuję stroić lepsze radyjka na dobrej antenie na 198khz 198 BBC Radio 4 Droitwich 500000w SO929663 . Powinno być w miarę słyszalne.(U mnie w nocy bez problemów.)

Pozdrawiam i niestety zgadzam się ze Studim...