Strona 1 z 1

Oscyloskop Tektronix 564

: czw, 2 lipca 2009, 22:13
autor: tomasz6662
Witajcie

Na początku proszę o wyrozumiałość, świadomy kontakt z oscyloskopem mam po raz pierwszy w życiu.
Kupiłem sobie taki oscyloskop (sprzedawca zapewniał, że jest w bardzo dobrym stanie i w pełni sprawny):
Obrazek Obrazek Obrazek
Po podłączeniu kanału 1 do kalibratora wyświetla się jedna lub dwie kropki, po dotknięciu palcem do sondy wyświetla się pionowa linia, za nic nie mogę uzyskać poziomej rysującej się linii (chyba problem z wyzwoleniem?), kręcąc pokrętłem od podstawy czasu uzyskuję drobne przesunięcia punktów w poziomie, co robię nie tak ?
Sprawdziłem już działanie chyba na wszystkich możliwych ustawieniach i nic, może uszkodzony tor x ?. Gdyby ktoś zechciał mi pomóc to mam do niego i do załączonych pluginów instrukcje w pdf'e, próbowałem coś z nich wydedukować ale to dla mnie czarna magia. Żeby nie było, przeczytałem kilkuodcinkowy cykl dla początkujących zamieszczony na stronie edw i wiem (lub mi się wydaje że wiem) do czego służy większość jego pokręteł i przełączników.
Kilka linków.
ogólny opis oscyloskopu
http://www.thevalvepage.com/testeq/tek/564/564.htm
link do instrukcji - oscyloskop ma numer 564, generator podstawy czasu ma numer 3b3 a wzmacniacz odchylania pionowego 3a6
http://bama.sbc.edu/tektroni.htm
Oczywiście jeśli ktoś jest mi w stanie pomóc to te instrukcję mogę przesłać na maila.
Proszę o pomoc bo boję się, że wyrzuciłem pieniądze w błoto, co prawda wiele nie kosztował ale żona na zakup następnego już się pewnie nie zgodzi :).

pozdrawiam

Re: Oscyloskop Tektronix 564

: czw, 2 lipca 2009, 22:48
autor: darczar
Gratuluję zakupu! Piękna maszyna!
Czy próbowałeś ustawiać ten przełącznik w położenie NORM?

Re: Oscyloskop Tektronix 564

: czw, 2 lipca 2009, 22:52
autor: tomasz6662
darczar pisze:Gratuluję zakupu! Piękna maszyna!
Czy próbowałeś ustawiać ten przełącznik w położenie NORM?
Tak, próbowałem, bez zmian.

pozdrawiam

Re: Oscyloskop Tektronix 564

: pt, 3 lipca 2009, 00:47
autor: tomasz6662
W czasie prób z oscyloskopem zniknął obraz i teraz raz się pojawia na kilka sekund i znika, nieraz wystarczy przełączyć jakiś przełącznik żeby się pojawił, a nieraz lekko puknąć w obudowę. Zdjąłem obudowę i wydmuchałem sprężonym powietrzem pajęczyny i kurz ze środka, oczywiście od razu poczyściłem i poodciskałem lampy i niespodzianka - tor x zaczął działać !!! - teraz mam tylko problem z pojawiającym się i znikającym obrazem, szczerze powiedziawszy więcej go nie ma niż jest :( , ktoś ma jakiś pomysł ?

pozdrawiam

Re: Oscyloskop Tektronix 564

: pt, 3 lipca 2009, 01:00
autor: Vault_Dweller
Przyjrzyj się uważnie i poszukaj zimnych lutów, a jeśli masz cierpliwość, to sprawdź omomierzem wszystkie oporniki z toru X i zasilania / regulacji lampy. Być może któryś jest walnięty.

Re: Oscyloskop Tektronix 564

: pt, 3 lipca 2009, 01:31
autor: tomasz6662
Vault_Dweller pisze:Przyjrzyj się uważnie i poszukaj zimnych lutów, a jeśli masz cierpliwość, to sprawdź omomierzem wszystkie oporniki z toru X i zasilania / regulacji lampy. Być może któryś jest walnięty.
Tor x działa teraz bardzo dobrze, za każdym razem (jak coś widać), tylko teraz oscyloskop wyświetla obraz zaraz po włączeniu, przez kilka sekund, później (jak się chyba trochę nagrzeje) gaśnie, miga i znowu się wyłącza, po kilku chwilach znowu kilka razy mignie. Nawet jeśli wyświetlany obraz jest niewidoczny i wciśnie się przycisk "locate" to zostaje wyświetlona wyraźna kropka. Ogólnie przełączanie różnych przycisków i przełączników powoduje, że oscyloskop nieraz na kilka chwil załapuje.

pozdrawiam

Re: Oscyloskop Tektronix 564

: pt, 3 lipca 2009, 10:26
autor: Vault_Dweller
1. mogą być brudne styki, żeby to sprawdzić ustaw przełącznik na jakiejś pozycji i zewrzyj przewodami styki, które on powinien w danym położeniu zwierać - jeśli już nie przerywa, przeczyść
2. któryś kondensator może mieć upływ, zwłaszcza jeśli tam są kartoflaki

Re: Oscyloskop Tektronix 564

: pt, 3 lipca 2009, 11:12
autor: tomasz6662
Vault_Dweller pisze:1. mogą być brudne styki, żeby to sprawdzić ustaw przełącznik na jakiejś pozycji i zewrzyj przewodami styki, które on powinien w danym położeniu zwierać - jeśli już nie przerywa, przeczyść
2. któryś kondensator może mieć upływ, zwłaszcza jeśli tam są kartoflaki
Zauważyłem, że przełączenie jakiegoś przełącznika (nie jednego ale też nie wszystkich - najlepiej to wychodzi pokrętłem widocznym na zdjęciach nr 1 i nr 2 w prawym górnym rogu - pierwsze z prawej pierwsze od góry - pokrętło to oprócz możliwych ruchów okrężnych daje się też wyciągać i wciskać) powoduje chwilowe załapanie oscyloskopu ale próby pukania w tym miejscu nie przynoszą żadnych efektów, przy wyłączaniu oscyloskopu też pojawia się ona chwilę obraz. Obraz spadającej kropki jest też widoczny po włączeniu oscyloskopu.

Re: Oscyloskop Tektronix 564

: pt, 3 lipca 2009, 21:14
autor: tomasz6662
Zlokalizowałem uszkodzenie, jest nim generator podstawy czas, w moim oscyloskopie można go wyciągnąć, więc go wyciągnąłem i oscyloskop wyświetla jak na początku, stabilną kropką ruchomą w osi y i nieruchomą w osi x, nic nie miga nic nie przerywa nic nie znika. Po bliższych oględzinach generatora zaciekawił mnie taki element jak na zdjęciu , może mi powiedzieć ktoś co to jest ? (neonówka ?), ten element ze zdjęcia nie pochodzi z oscyloskopu, choć w oscyloskopie są takie same, oprócz jednego - troszeczkę większego i czarnego w środku ale błyszczącego, wygląda jak getter w lampie, czy czarny kolor może świadczyć o jego uszkodzeniu ?

Obrazek

pozdrawiam

Re: Oscyloskop Tektronix 564

: pt, 3 lipca 2009, 22:16
autor: Michał_B
Jest to typowa neonówka. Szkło jest od środka metaliczne, ponieważ materiał elektrod paruje. W pewnym sensie mowi to coś o stanie neoówki, ale niekoniecznie.

Re: Oscyloskop Tektronix 564

: pt, 3 lipca 2009, 22:18
autor: Marvel
Wydaje mi się, że te neonówki rozładowują kondensatory w zasilaczu po wyłączeniu oscyloskopu.

Re: Oscyloskop Tektronix 564

: sob, 4 lipca 2009, 09:24
autor: AZ12
Neonówki w oscyloskopie pełnią role zabezpieczeń przepięciowych chroniących układy elektroniczne przed zwarciami w lampie oscyloskopowej. Podobne neonówki występują w monitorach monochromatycznych, chronią one katodę kineskopu i wzmacniacz końcowy luminancji.