Strona 1 z 1
Modulator
: czw, 30 kwietnia 2009, 17:07
autor: AZ12
Witam.
Wygrzebałem ze złomu elektronicznego cześć od magnetowidu japońskiego. Czy to jest modulator?
Re: Modulator
: czw, 30 kwietnia 2009, 19:40
autor: george6
Wszystko wskazuje na to, że jest to modulator ze zwrotnicą...
Masz tam wejście i wyjście antenowe , a po chinczach wejście fonii i wizji...
Przełącznik który tam jest włączał dodatkowo modulację , żeby można było dostroić odbiornik TV do częstotliwości na jakiej "nadawał " magnetowid...
Re: Modulator
: czw, 30 kwietnia 2009, 20:23
autor: AZ12
Dzięki za odpowiedź.
Czy wie ktoś, jakie jest napięcie zasilania tego modulatora?
Re: Modulator
: czw, 30 kwietnia 2009, 22:24
autor: Romekd
Witam.
AZ12
To co przedstawiłeś wygląda na aktywny szerokopasmowy rozdzielacz-separator sygnałów w.cz. Właściwy modulator znajdował się w oddzielnej metalowej puszce i sygnał z niego był podłączony do jednego z dwóch mniejszych gniazd (podobnych do stosowanych w audio gniazd typu cinch; drugie gniazdo stanowiło wyjście sygnału w.cz. dla głowicy zintegrowanej). Takie rozwiązanie stosowano w najstarszych modelach magnetowidów. W nowszych oba układy umieszczano w jednej obudowie, a w jeszcze nowszych modulator zintegrowany został z głowicą i wzmacniaczami p.cz. wizji i p.cz. różnicowej fonii (czyli całym tunerem telewizyjnym magnetowidu). Najprawdopodobniej pokazany przez Ciebie układ zasilany był napięciem o wartości +12 V (wówczas najczęściej stosowanym).
Pozdrawiam,
Romek
Re: Modulator
: pt, 15 maja 2009, 10:18
autor: AZ12
Witam ponownie.
Znalazłem dwa modulatory od japońskich magnetowidów z lat 90.
Modulator Alps ma takie końcówki:
V -prawdopodobnie wejście wideo
A -prawdopodobnie wejście audio
MB
NC
BB
Modulator Mitsumi ma takie końcówki:
BS
V -prawdopodobnie wejście wideo
A -prawdopodobnie wejście audio
B
Re: Modulator
: pt, 15 maja 2009, 10:54
autor: Waldemar D.
CINCH
Re: Modulator
: pt, 15 maja 2009, 11:06
autor: traxman
RCA 
Re: Modulator
: pt, 15 maja 2009, 12:48
autor: Romekd
Witam.
Waldemar Dekański
Dziękuję za poprawienie mojej pisowni
W swojej poprzedniej wypowiedzi napisałem, że gniazdo znajdujące się z boku modulatora jest jedynie podobne do popularnych gniazd Cinch, gdyż w rzeczywistości gniazda stosowane w modulatorach i głowicach zintegrowanych przypominają je swoim wyglądem, jednak posiadają one impedancję falową 75 omów i są w stanie przenosić sygnały o częstotliwościach do 1000 MHz, czego nie da się powiedzieć o popularnych gniazdach RCA stosowanych w sprzęcie audio.
Wtyk pasujący do tego gniazda ma nieco krótsze wyprowadzenie środkowe, o czym przekonałem się kilkanaście lat temu uszkadzając głowicę zintegrowaną podczas próby wciśnięcie do niej wtyku typu RCA.
Pozdrawiam,
Romek
Re: Modulator
: pt, 15 maja 2009, 14:09
autor: AZ12
Takie gniazda spotyka się w telewizorach nieposiadających izolacji galwanicznej w zasilaczu, głównie w odbiornikach o małych ekranach.
Proszę o rozszyfrowanie końcówek modulatorów, które podałem w powyższym poście.
Re: Modulator
: pt, 15 maja 2009, 14:12
autor: traxman
Zdejmij dekielki, tam w środku na 90% siedzi scalak, znajdziesz bez problemu aplikację i dojdziesz do wyprowadzeń lub wrzuć zdjęcia otwartego modulatora od strony druku i elementów.
Re: Modulator
: pt, 15 maja 2009, 15:08
autor: Romekd
Wyprowadzenia A i V rozpoznałeś prawidłowo. Dwa pozostałe to zasilania modulatora i rozdzielacza sygnałów (wzmacniacza w.cz.)/oba napięcia były identyczne co do wartości/. Wejście NC nie jest wykorzystywane. Gdy magnetowid znajdował się w stanie czuwania, zasilany był jedynie układ rozdzielacza w.cz. (by sygnał telewizyjny z anteny mógł przechodzić przez magnetowid do tunera telewizora), a modulator pozostawał wyłączony. Oba wyprowadzenia zasilające połącz ze sobą i spróbuj na początek zasilić napięciem o wartości +5 V. Jeżeli nie uzyskasz prawidłowego sygnału wizji to spróbuj zastosować wyższe napięcie (6.. 8.. 12 V). Najlepiej jednak, jak już wspomniał traxman, wartość tego napięcia sprawdzić w aplikacji układu scalonego użytego w modulatorze.
Pozdrawiam,
Romek
Re: Modulator
: pt, 15 maja 2009, 17:07
autor: AZ12
Modulatory te zbudowane są z użyciem układów scalonych i elementów SMD. Modulator Mitsumi posiada układ scalony LA7053 i bez problemu znalazłem notę katalogową, z której wynika, że jest on zasilany napięciem 7,5V.
Witam ponownie.
Podłączyłem tą zwrotnicę aktywną i działa, ale przez podłączane urządzenie do telewizora obraz jest rozmyty. Jeśli sygnał w. cz. przechodzi bezpośrednio przez modulator lub urządzenie to obraz jest dobry.