Przepraszam, może rzeczywiście niepotrzebnie się produkuję

Sądząc po warsztacie, jesteś osobą znacznie lepiej zorientowaną w tym temacie, niż ja. Naczytałem się niedawno książki "Odbiorniki ultrakrótkofalowe". Sądziłem, że (choć akurat wcale tak nie było

) zaczynasz z w.cz. tak jak ja i być może nie natrafiłeś dotąd na taką informację, stąd chciałem się nią podzielić.
Zresztą wiesz pewnie sam... Na tym forum tak często czuję się totalnie zielony, jak nigdzie indziej i wręcz ucieszyłem się, że nareszcie jakiś temat, o którym coś (dosłownie coś) wiem i mogę napisać

Jednak nie wyszło, cóż. Raczej lepiej w mojej sytuacji być userem, który tylko czyta
Może więc ja tym razem zapytam Ciebie o coś?
Skonstruowałem radyjko lampowe: Oto, jak w skrócie rzecz się prezentuje:
1. Obwód rezonansowy - kondensator zmienny 500 pF i przełączane cewki długo/średniofalowa na antenie ferrytowej, do tego antena teleskopowa (sprzęgnięta przez 100p) oraz 10m odłączanego kabla (też przez 100p).
2. Pentoda lampy PCF82
3. Trioda lampy PCF82
(Tutaj znajduje się obwód LC nastrojony na 225kHz, odłączany przełącznikiem)
3. Trioda PCC88
4. Detektor siatkowy z 2. triody PCC88
5. Wzmacniacz napięciowy m.cz. na EF95
(Stąd odchodzi podwajacz napięcia na 2x 1N4148, który przez obw. RC służy za ARW)
6. Potencjometr głośności, a za nim 6Ż52P z 10W-owym trafem sieciowym jako głośnikowe
Do tego oko magiczne EM84.
Rzecz w tym, że za dnia odbieram spokojnie Program I (dwa razy, tj. pewnie 225kHz i 198kHz) oraz jakieś "cyfrowe" piski poniżej (może DCF-77?). Fale średnie są wtedy niemalże puste, łapię dwie - cztery słabe stacje. Jedynka brzmi dziwnie, jakby z echem, bo radio jest niezbyt selektywne - do czasu załączenia dodatkowego, II obwodu 225kHz. Z tym obwodem słucha się już z przyjemnością, oko rozchyla się mocno, ARW działa.
Po zmroku zaczyna się bonanza!
Jedynkę odbieram z trudem i to tylko ze wsparciem obwodu 225kHz, fale długie dostają dodatkowo jakichś rosyjskojęzycznych rozgłośni, a na średnich jest istne zatrzęsienie stacji (niemieckie, białoruskie, rosyjskie, francuskie, węgierskie, nawet BBC Londyn), ale ciężko coś dobrze nastroić ze względu na cienką selektywność.
1. Czemu po zmroku fale srednie "ożywają" ?
2. Co poradzić na kiepską selektywność? Rezystancja siatkowa 1. stopnia w.cz. wynosi 270K, więc nie powinna aż tak zmniejszać dobroci. Cewki nawinięte są fabrycznie, licą.
Może pomoże zwiększenie r. siatkowej do np. 2,2M?
Pozdrawiam - Obwód LC to przyjaciel Twój
