Za to moje możliwości przerasta zrozumienie istoty tak zrealizowanej "neutralizacji" wzmacniacza w.cz. o wspólnej katodzie, tym bardziej że nigdzie nie doszukałem się opisu procedury jego doboru, i kiedy taki dobór byłby potrzebny. Nie wiadomo nawet od jakiej wartości Cn należałoby zacząć. Śmiem twierdzić że nie jest to żadna neutralizacja, conajwyżej dociążenie wyjścia lampy dodatkową pojemnością. Co innego gdyby wejściowy obwód rezonansowy włączyć między katodę a siatkę, dokładając jeszcze kondensator między siatką a masą. Wówczas powstałby wzmacniacz o podstawie pośredniej, popularny w głowicach UKF, który neutralizuje się właśnie kondensatorem włączonym między anodą a katodą. Kondensatory w katodzie i siatce, pojemność zwrotna lampy i kondensator neutralizacyjny tworzą układ mostkowy gdzie w jednej przekątnej znajduje się obwód wyjściowy, w drugiej - wejściowy.stanmal pisze: ↑czw, 11 marca 2021, 10:58 Może dlatego że autor artykułu miał akurat takie lampy w zbiorach, a wykonanie kaskody przerosło jego możliwości. Ten układ wymaga więcej elementów biernych. Można zrobić wzmacniacz w. cz. na jednej połówce, heterodynę na drugiej połówce podwójnej triody, a mieszacz na pentodzie o dużym nachyleniu np: E180F, EF184, itp.
Kolego AZ12, nie znamy się, więc proszę nie oceniać moich umiejętności - cyt. "wykonanie kaskody przerosło jego możliwości" - niezbyt grzeczne.
Pozdrawiam
St. M.
Przykład zaś zneutralizowanego wzmacniacza triodowego o podstawie katodowej (na 6,5 MHz) można zobaczyć tu:
https://www.forum-trioda.pl/viewtopic.p ... 38#p350238
na obrazku
gdzie jak widać - kondensator neutralizacyjny 10pF dołączony jest wprawdzie jedną końcówką do anody triody PCF82, ale drugą - do przeciwległego krańca obwodu wejściowego z cewką L19 i odczepem pojemnościowym na masie. Dzięki temu prąd jaki przez niego dostaje się na obwód rezonansowy wywiera przeciwstawne działanie niż prąd przepływający przez pojemność anoda - siatka. Znów mamy układ mostkowy złożony z pojemności w wejściowym obwodzie rezonansowym, pojemności anoda - siatka lampy i kondensatora neutralizacyjnego. W jaki sposób miałaby następować kompensacja pasożytniczego sprzężenia w układzie przedstawionym w artykule
