STUDI pisze:Po co, tylko dwa uzwojenia. Pierwotne i wtórne. I działa.
Po to aby z pary EL86 lub PL84 uzyskać moc (o sprawności już nie mówiąc) większą niż z jednej takiej lampy w transformatorowym układzie SE.
Pentoda też może być lampa strumieniową. A maly prąd Ig2 jest zaletą.
Zastanawiałem się tylko czy zastosowanie ramki zamiast pętanej siatki trzeciej nie przyniosłoby dalszej poprawy parametrów EL86.
Wybierając lampę z malym Ig2 możemy uzyskać małe obciążenie dla wyjściowego sygnału tymi rezystorami. Oczywiście dalsze zwiększenie tegoż rezystora Rg2 to większe Ua przy małym Ug2.
Ale przy zwiększaniu Rg2 i tym samym spadk Ug2 zaczyna w pewnym momencie brakować prądu anodowego przy Ig1=0. Stąd trzeba zwiększać Ra zwiększając zarazem napięcie zasilające aby na mocy wyjściowej nie tracić. Tymczasem, chociaż na połączone w szereg dwie lampy EL86 w układzie SRPP można by w krańcowym przypadku podać aż 500V, to już od 300V wzwyż należałoby stosować osobne uzwojenie żarzenia dla górnej lampy (osobne na każdy kanał!). Zasilacz wzmacniacza stereo SRPP na EL86 musiałby więc przy takich załozeniach mieć conajmniej 3 osobne uzwojenia żarzenia. Tak więc upraszczając transformatory wyjściowe (rezygnując z podwójnego uzwojenia pierwotnego, co pozwoliloby uzyskać sensowną moc także i przy 300V) trzeba w zamian skomplikować transformator sieciowy. Co gorsze, trudno będzie o takie gotowe transformatory, natomiast do roli głośnikowych dla układu SRPP można tak jak wskazywałem - zaadaptować transformator sieciowy z uzwojeniem pierwotnym dzielonym na połowy, lub głośnikowy od normalnego układu PP (nawet niskiej jakości, z małą liczbą sekcji i asymetrią rezystancyjną).
Powiedzmy że Ro wzmacniacza to np. 800 omów jak Rg2 będą rzędu 22 - 33k to ew. strata mocy wyjściowej niewielka.
A jaką lampę masz tym razem na myśli skoro zakładasz Ig2 gdzieś na poziomie dziesiątych części mA? Dla EL86 szacowałbym przy pełnym wysterowaniu i rezystancji obciązenia 800 omów prądy siatki wynoszące po kilkanaście mA na każdą lampę. Toż to na samych Rg2 odłoży się w tych warunkach więcej niż wynosi napięcie zasilające!
A i kondesatory przy Ug2 mniejsze, tańsze.
Kpisz czy o drogę pytasz? Przy zimnych lampach odłoży się na tych kondensatorach po połowie napięcia zasilania, bez względu na to jak duże Rg2 zastosować.. Rozumiem że jeśli w układzie SE na lampie ECL86 napięcie robocze triody nie przekracza 100V to wg Ciebie można użyć kondensatora 22nF 100V w roli sprzęgającego?
Już napisałem po co kombinować i komplikować. Nie ma sensu.
A ja piszę po raz trzeci że zdecydowanie mniej komplikacji byłoby z transformatorem głośnikowym wyposażonym w dwa uzwojenia pierwotne.
Dwa zwykłe uzwojenia. Żadnych odczepów oddzielnych obwodów dla każdej z lamp. Ale za to szersze pasmo przenoszenia na byle jakim trafie.
No i jaka moc! Jak się w tych warunkach 5W uda przekroczyć na parze EL86 to już będzie sukces.
Stosowano jako drugą PCL805.
Coraz "lepiej". Wszak dla tej lampy Ug2max wynosi 250V, zatem łącząc siatkę drugą bezpośrednio do zasilania wolno całość zasilać też tylko z takiego napięcia, pomijając już to że w telewizorze trudno o wyższe bez sięgnięcia po autotransformator bądź podwajacz napięcia sieciowego. Ile zatem mocy spodziewasz się po zestawie PCL805+PL84 w układzie SEPP, skoro z pary PL84 przy 300V można uzyskać tylko 4,5W? Pobieżnie mi wychodzi, że będzie trochę tylko ponad 3W. To i PCL86 SE dałaby równo 4W. No ale za to mamy
fikuśny układ prawie-PP i małogabarytowy transformator.
co do symetrii..... Przecieź stosując parę komplementarną z tranzystorów też mamy asymetrię - wystarczy porównać np. parametry MOSFET'ów z kanalem p i n.
Zniknąłeś tylko głębokość USZ jaką można zastosować w układzie tranzystorowym a jaką w lampowym.
A jak już to jaką harmoniczną wygeneruje asymetria?
Audiofilityczną?
Klasyczny PP na EL86 (PL841, PCL805....) wymaga nietypowych napięć zasilających Stosując niskie Ua na lampę można adaptować trafo od radia z EL84 i zastosować małe, tanie jak barszcz trafo radiowęzłowe. Zaletą jest niska cena całości przy zachowaniu dobrej a nawet lepszej jakości niż np. SE na ECL86 i TG2.5
Wadą zaś - dwukrotnie większa liczba lamp a także elementów biernych i dwukrotnie mniejsza sprawność, przy tej samej lub mniejszej mocy wyjściowej. Chyba że się zastosuje coś nieco lepszego niż owe
tanie jak barszcz radiowęzłowce.